Autor: Petr Jůn

Bidenova administrativa tvrdí, že během rozhovorů s Ruskem nebudou přijaty žádné pevné závazky

Bidenova administrativa v sobotu zopakovala, že Spojené státy během diplomatických rozhovorů s Ruskem v nadcházejícím týdnu nepřijmou žádný pevný závazek.

Bidenova administrativa v sobotu zopakovala, že Spojené státy během diplomatických rozhovorů s Ruskem v nadcházejícím týdnu nepřijmou žádný pevný závazek.

Rozhovory mezi Washingtonem a Moskvou probíhají uprostřed ohromujícího rozmístění ruských vojsk na ukrajinských hranicích.

Vysoce postavený představitel administrativy, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, v sobotu varoval před ruskými dezinformacemi před diplomatickými rozhovory, které mají začít příští týden v Ženevě.

"Mohu vás předem ujistit, že v těchto rozhovorech, které budou mít seriózní a konkrétní, ale průzkumný charakter, nebudou přijaty žádné pevné závazky. Vše, o čem se bude hovořit, se bude muset jednak vrátit do Washingtonu k posouzení, a jednak bude později v průběhu týdne projednáno s partnery a spojenci," řekl novinářům vysoký představitel administrativy.

Kyjev již několik měsíců varuje USA a evropské spojence, že se podél jeho východní hranice shromažďují desítky tisíc ruských vojáků. Toto hromadění sil vyvolalo odstíny ruské anexe Krymu, poloostrova u Černého moře, která v roce 2014 vyvolala mezinárodní rozruch a vyvolala sérii sankcí vůči Moskvě.

"I když bychom mnohem raději dali přednost diplomatické deeskalaci, pokud Rusko zvolí tuto jinou cestu, jsme více než připraveni a zcela v souladu s našimi partnery a spojenci, pokud jde o nutnost uvalit na Rusko tvrdé náklady prostřednictvím finančních sankcí, kontroly vývozu zaměřené na klíčová průmyslová odvětví, posílení rozmístění sil NATO na spojeneckém území a zvýšení bezpečnostní pomoci Ukrajině," řekl novinářům vysoký představitel administrativy.

Telefonát z 30. prosince, který byl druhým známým rozhovorem mezi oběma lídry v tomto měsíci, byl naplánován na Putinovu žádost.

Biden zopakoval své obavy a znovu pohrozil, že jeho administrativa bude "rozhodně reagovat" po boku spojenců a partnerů, pokud Rusko bude pokračovat v invazi na Ukrajinu.

Ruský prezident již dříve trval na tom, že navzdory rozmístění tisíců vojáků podél ukrajinských hranic se Moskva nepřipravuje na invazi do svého bývalého sovětského souseda. Putin rovněž obhajoval právo rozmístit vojáky na ruských hranicích a obvinil NATO z eskalace napětí budováním armád ve státech sousedících s Ruskem.

Rusko označilo rozšiřování NATO na východ za "červenou linii", která představuje bezpečnostní hrozbu pro Moskvu.

Biden během jejich dvouhodinového videohovoru 7. prosince odmítl akceptovat Putinovy "červené linie" ohledně Ukrajiny.

Ukrajina od roku 2002 usiluje o vstup do NATO, nejmocnější vojenské aliance na světě, kde článek 5 této skupiny stanoví, že útok na jednu členskou zemi je považován za útok na všechny.

Příští týden budou američtí a ruští představitelé jednat o bezpečnosti se zaměřením na dohody o kontrole zbrojení, vojenskou aktivitu NATO a Ruska a rostoucí napětí kvůli Ukrajině. Setkání 10. ledna se uskuteční v rámci strategického bezpečnostního dialogu, který Biden a Putin oznámili během červnového summitu v Ženevě.

Zdroj: cnbc.com, Freepik

Nejnovější články