Bidenův plán představuje levnější elektromobilitu - akcie rostou

Bidenova iniciativa podporuje americké výrobce elektromobilů. Akcie reagují na optimistické výhledy.

Obrázek: unsplash.com

Bidenův tým požádá kongres o podpoření iniciativy, která zapříčinila růst elektromobility v USA, jenž je rozvojově stále až za Čínou. Navrhnuté rozšíření, které má zlevnit nákup elektromobilů je součástí 2.25 bilionového plánu na podporu americké infrastruktury s názvem „The American Jobs Plan“ jež má Biden představit v Pittsburghu tuto středu.

Bidenův návrh zahrnuje dlouho očekávané přestavby silnic, letišť a dalších částí infrastruktury USA, přičemž se podle jeho slibu bude postupovat šetrně k životními prostředí. USA tak nečeká jen dotace nákupu elektromobilů, ale zároveň větší pokrytí dobíjecími stanicemi, a dokonce i elektrické školní autobusy. Republikáni v kongresu se ale obávají, že tento plán by mohl zpomalit ekonomiku, která se stále zotavuje z pandemie.

Veřejnost a investory určitě bude zajímat, že Biden žádá kongres o daňové zvýhodnění pro nákupčí elektrických vozů. Tyto daňové „kredity“ se odhadují na 7500 dolaru na nákup, přičemž ale Tesla a General Motors již zavedli opatření, která umožňují tyto kredity efektivně uplatnit pod hranicí 200.000 dolarů.

Biden apeloval na kongres, „Dejme spotřebitelům slevu při nákupu a daňová zvýhodnění pro elektromobily vyrobené v USA a ujistěme se, že jsou tyto vozidla dostupná pro všechny domácnosti a smontovány pracovníky ve férovém zaměstnání“. Washington se zároveň snaží upravit legislativu tak, aby na zmíněné zvýhodnění dosáhli ti se středními i nižšími příjmy, což bylo jednou z částí Bidenovy prezidentské kampaně.

Americký trh s elektromobily představuje jen třetinu toho Čínského. „Prezident věří, že se to musí změnit. Navrhuje investici 174 miliard dolarů na podporu elektromobility.“ Jeho plán umožní automobilkám rozvoj dodavatelských řetězců, od surovin až po díly, optimalizovat továrny tak, aby byly schopné celosvětové konkurence a poskytnout pracovní místa. Automobilky tyto návrhy jistě uvítají, jelikož se již o pomoc od vlády v minulosti ucházely.

Zdroje: Marketwatch.com, unsplash.com

Nejnovější články