Autor: Adam Spáčil

Binance pozastavuje obchodování s Terrou a Lunou, protože generální ředitel říká, že je "velmi zklamán" tím, jak tvůrci stablecoinu zvládli masivní kolaps

Společnost Binance v pátek zastavila obchodování s algoritmickým stablecoinem TerraUSD a s ním spojenou mincí luna v důsledku propadů cen, které přiměly správce těchto digitálních aktiv k vypnutí sítě.

Společnost Binance v pátek zastavila obchodování s algoritmickým stablecoinem TerraUSD a s ním spojenou mincí luna v důsledku propadů cen, které přiměly správce těchto digitálních aktiv k vypnutí sítě.

Největší světová burza kryptoměn v oznámení uvedla, že spotové obchodování pro obchodní páry LUNA/BUSD a UST/BUSD bude v pátek ráno pozastaveno a že výběry mincí budou otevřeny, až bude síť Terra stabilní.

Tyto kroky přicházejí po propadu hodnoty mincí, který začal minulý víkend. TerraUSD ztratil svou vazbu na americký dolar a sesterská mince luna se nakonec propadla na nulu pouhých pět týdnů poté, co dosáhla hodnoty tržní kapitalizaci podle údajů CoinGecko 41 miliard dolarů. TerraUSD neboli UST se v pátek obchodoval za přibližně 0,09 USD.

Slajd upozornil na algoritmické stablecoiny, jejichž hodnoty jsou nastavovány kombinací počítačových kódů a rezerv pro udržení fixace.

Správci společnosti Terraform Labs, která stojí za kryptografickým projektem TerraUSD-luna, síť přes noc pozastavili a později obnovili, ale luna se přesto propadla na bezcennou hodnotu. Síť byla vypnuta po dohodě s validátory, kteří dohlížejí na transakce. Terra pracovala na plánu obnovení sítě, uvedla ve čtvrtek na Twitteru.

Při pozastavení obchodování se generální ředitel a zakladatel společnosti Binance Changpeng Zhao odvolával na "exponenciální množství" nových mincí luna, které byly nedávno vyraženy kvůli chybám v návrhu protokolu Terra. Pozastavení sítě mezitím vedlo k tomu, že na žádnou burzu ani z ní nebylo možné provádět vklady ani výběry, dodal ve vlákně příspěvků na Twitteru.

"Někteří naši uživatelé, kteří si nebyli vědomi velkého množství nově vyražených LUNA mimo burzu, začali LUNA opět nakupovat, aniž by pochopili, že jakmile budou vklady povoleny, cena se pravděpodobně dále propadne. Vzhledem k těmto významným rizikům jsme pozastavili obchodování," napsal Zhao.

Zhao uvedl, že cílem společnosti Binance je být neutrální a že se obvykle zdržuje komentářů k jiným projektům, ale že v situaci kolem Terry toto pravidlo porušuje.

"Jsem velmi zklamán tím, jak se tým Terra vypořádal (nebo nevypořádal) s incidentem UST/LUNA. Požádali jsme jejich tým, aby obnovil síť, spálil dodatečně vyraženou LUNU a obnovil UST peg. Zatím jsme nedostali žádnou pozitivní odpověď, nebo vůbec žádnou," napsal Zhao svým 5,9 milionům sledujících na Twitteru.

Řekl, že to je v "ostrém kontrastu" s týmem, který stojí za online hrou Axie Infinity. Práce Binance po boku Axie Infinity pomohla burze získat zpět téměř 6 milionů dolarů od severokorejské skupiny, která je podezřelá, že stojí za hacknutím této populární hry v hodnotě 620 milionů dolarů.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články