Autor: Radka Guzi

Bitcoin byl spuštěn před 13 lety⁠, zde je 8 milníků z minulého roku

Před třinácti lety byl bitcoin oficiálně spuštěn poté, co bylo vytěženo to, co je známé jako Genesis Block.

Před třinácti lety byl bitcoin oficiálně spuštěn poté, co bylo vytěženo to, co je známé jako Genesis Block. Ačkoli whitepaper o bitcoinu vydal Satoshi Nakamoto, pseudonym používaný tvůrci nebo tvůrci bitcoinu, 28. října 2008, mnozí tvrdí, že datum ražby 3. ledna 2009 představuje narozeniny kryptoměny.

Navzdory dalšímu zákazu ze strany Číny, zvýšené regulační kontrole a divoké volatilitě měl bitcoin v roce 2021 na mnoha účtech rekordní rok. Minulý rok znamenal začátek mainstreamové adopce bitcoinu s několika prvenstvími, mimo jiné včetně historických maxim v ceně a hashrate.

Důvěra v bitcoin rostla s podporou institucionálních a maloobchodních investorů v průběhu roku 2021. Nyní se bitcoin, největší kryptoměna podle tržní hodnoty, stal prominentně známý jako peer-to-peer finanční systém. Jeho příznivci v něm vidí zajištění proti inflaci, digitální zlato a životaschopnou měnu.

Ale mějme na paměti, že jeho kritici stále tvrdí, že bitcoin je riskantní a spekulativní aktivum. Odborníci obecně radí neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit.

Osm bitcoinových milníků z minulého roku

1. Bitcoin poprvé překonal 1 bilion dolarů v tržní hodnotě

19. února bitcoin poprvé dosáhl tržní hodnoty 1 bilionu dolarů. Milník přišel poté, co velcí institucionální investoři a významné finanční společnosti začaly podporovat kryptoměnu na začátku roku. Společnosti včetně Tesla, Square a MicroStrategy začaly používat své rozvahy k nákupu bitcoinů.

2. Morgan Stanley nabídl bohatým klientům přístup k bitcoinovým fondům

V březnu se Morgan Stanley stala první velkou americkou bankou, která svým klientům nabídla přístup k bitcoinovým fondům. Poté, co její klienti „požadovali expozici vůči bitcoinu“, investiční banka zahájila přístup ke třem fondům, které umožňují vlastnictví bitcoinu.

3. Salvador přijal bitcoin jako zákonné platidlo

V červnu Salvador schválil nový zákon o přijetí bitcoinů jako zákonného platidla a stal se tak první zemí, která tak učinila. Zákon umožňuje použití bitcoinů jako platby za zboží a daně v Salvadoru. Firmy mohou ocenit své zboží v bitcoinech a směnárny nebudou podléhat dani z kapitálových výnosů.

4. Spuštěno první bitcoinové ETF založené na futures v USA

V říjnu se na burze cenných papírů v New Yorku poprvé představil bitcoinový ETF založený na futures ProShares pod tickerem „BITO“. Bitcoin futures ETF sleduje kontrakty, které spekulují na budoucí cenu digitálního aktiva, spíše než na aktuální nebo „spotovou cenu“ samotné kryptoměny. V důsledku toho se ceny ETF a bitcoinů nemusí nutně shodovat. Nicméně, ProShares bitcoin futures ETF zaznamenal jeden z největších prvních dnů v historii ETF.

5. Cena bitcoinu dosáhla historického maxima

Těsně poté, co hodnota celého trhu s kryptoměnami v listopadu překonala 3 biliony dolarů, dosáhla cena bitcoinu nového rekordu. 10. listopadu bitcoin podle CoinGecko dosáhl historického maxima přes 69 044 dolarů.

6. Aktivován první bitcoinový upgrade za čtyři roky

Taproot, vysoce očekávaný upgrade na bitcoin, také vstoupil v platnost v listopadu. Byl to první velký upgrade bitcoinu od roku 2017. Taproot představil tzv. podpisy Schnorr, které pomáhají bitcoinovým transakcím stát se soukromějšími, efektivnějšími a levnějšími. Nejdůležitější je, že upgrade lépe umožňuje bitcoinu provádět chytré smlouvy nebo sbírky kódu, které provádějí sadu instrukcí na blockchainu.

7. 90 % celkové nabídky bitcoinů bylo vytěženo

Podle údajů Blockchain.com bylo k prosinci vytěženo 90 % z celkové nabídky 21 milionů bitcoinů. Očekává se, že zbytek bude vytěžen až v únoru 2140. Do té doby mohou těžaři nadále vydělávat bitcoiny. Bitcoin funguje na modelu proof-of-work, což znamená, že těžaři musí soutěžit o vyřešení složitých matematických problémů, aby ověřili transakce. Není to snadný proces, dosažení milníku 90 % trvalo 12 let.

8. Hashrate bitcoinu dosáhl historického maxima

V neděli hashrate bitcoinu dosáhl historického maxima 203,5 exahashů za sekundu, uvedl Decrypt s údaji ze statistického webu pro kryptoměny BitInfoCharts. Hashrate je klíčovou metrikou při posuzování síly blockchainu. Představuje celkové množství výpočetního výkonu, který těžaři používají k těžbě nových bitcoinů, ale vyšší hashrate také znamená, že síť je silnější, bezpečnější a odolnější vůči potenciálnímu útoku.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články