Bitcoin se v pondělí propadl pod 24 000 dolarů a dostal se na nejnižší úroveň od prosince 2020, protože investoři se v rámci širšího výprodeje rizikových aktiv zbavují kryptoměn.
Mezitím společnost Celsius, která se zabývá půjčováním kryptoměn, pozastavila výběry pro své zákazníky, což vyvolalo obavy z nákazy širšího trhu.
Největší světová kryptoměna bitcoin se podle údajů CoinDesk propadla pod hranici 24 000 dolarů a v 10 hodin dopoledne se na Wall Street obchodovala se ztrátou 15 % kolem 23 325 dolarů.
Během víkendu a pondělního rána bylo z celého trhu s kryptoměnami vymazáno více než 200 miliard dolarů. Podle údajů společnosti CoinMarketCap klesla tržní kapitalizace kryptoměn v pondělí poprvé od února 2021 pod 1 bilion dolarů.
K medvědí náladě na krypto trzích přispívají i makroekonomické faktory: pokračuje prudká inflace a očekává se, že americký Federální rezervní systém tento týden zvýší úrokové sazby, aby kontroloval rostoucí ceny.
Minulý týden se americké indexy výrazně propadly, přičemž technologický Nasdaq prudce klesl. Bitcoin a další kryptoměny měly tendenci korelovat s akciemi a dalšími rizikovými aktivy. Když tyto indexy klesají, klesá i kryptoměna.
"Od listopadu 2021 se sentiment vzhledem ke zvyšování sazeb Fedu a řízení inflace výrazně změnil. Potenciálně se také díváme na recesi vzhledem k tomu, že FED možná bude muset konečně řešit stranu poptávky, aby řídil inflaci," uvedl pro CNBC Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptografické burze Luno.
"To vše ukazuje na to, že trh ještě nedosáhl úplného dna, a pokud se Fedu nepodaří nadechnout, pravděpodobně se nedočkáme návratu býčího růstu."
Ayyar poznamenal, že na předchozích medvědích trzích bitcoin klesl z posledního rekordního maxima přibližně o 80 %. V současné době je to přibližně 63 % z jeho posledního historického maxima, kterého dosáhl v listopadu.
"V příštím měsíci nebo dvou bychom mohli být svědky mnohem nižších cen bitcoinu," řekl Ayyar.
Nyní se trh obává kryptografické společnosti Celsius, která v pondělí uvedla, že pozastavuje všechny výběry, swapy a převody mezi účty "kvůli extrémním tržním podmínkám".
Společnost Celsius, která tvrdí, že má 1,7 milionu zákazníků, inzeruje svým uživatelům, že prostřednictvím platformy mohou získat výnos 18 %. Uživatelé si u Celsius ukládají své krypto. Toto krypto se pak půjčuje institucím a dalším investorům. Uživatelé pak získávají výnos jako výsledek příjmů, které Celsius vydělává.
Výprodej na trhu s kryptoměnami však společnosti Celsius uškodil. Podle jejích internetových stránek měla společnost k 17. květnu aktiva v hodnotě 11,8 miliardy dolarů, což je méně než 26 miliard dolarů v říjnu loňského roku.
CEL, což je vlastní mince společnosti Celsius, se podle CoinGecko za posledních 24 hodin propadla o více než 50 %. Investoři se obávají širší nákazy na kryptotrhu.
"Trhy již byly pod tlakem obav z inflace a zvyšování úrokových sazeb, ale v případě kryptoměn by tyto události mohly způsobit nadměrné poklesy vzhledem k tomu, že trh je v dnešní době úzce propojen s řadou vzájemně propojených protokolů a podniků."
Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com