Autor: Martin Beneš

Bitcoin klesá, protože Turecko zakazuje platby pomocí kryptoměn

Cena Bitcoinu v pátek klesla poté, co se Turecko rozhodlo od konce dubna zrušit platby pomocí kryptoměn. Vrátí se ještě Bitcoin na jeho předchozí hodnotu?

Bitcoin klesl brzy v pátek poté, co se turecká centrální banka rozhodla od konce měsíce zakázat používání kryptoměn pro platby.

Centrální banka Turecké republiky uvedla řadu důvodů k zákazu, například nedostatek „mechanismů dohledu“ a „regulace centrálních orgánů“ u kryptoměn.

Uvedla, že tržní hodnoty mohou být „příliš volatilní“, a dodala, že digitální peněženky mohou být ukradeny nebo použity nezákonně a že transakce jsou neodvolatelné.

Referenční kryptoměna BTCUSD klesla o 4 % na 60 902 USD, poté, co začátkem tohoto týdne dosáhla historicky maxima nad 64 000 USD, před počáteční veřejnou nabídkou kryptoměnové platformy Coinbase (COIN). Ether (ETHE), druhá nejvýznamnější kryptoměna na světě, také poklesl o 3,9 %.

„Poskytovatelé platebních služeb nemohou rozvíjet obchodní modely tak, aby byla kryptoměna přímo nebo nepřímo využívána při poskytování platebních služeb a vydávání elektronických peněz, a nemohou poskytovat žádné služby související s takovými obchodními modely,“ uvádí nové nařízení.

CBRT uvedla, že přijala rozhodnutí uprostřed nárůstu využívání kryptoměn k provádění plateb.

Minulý měsíc generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk uvedl, že Američané si nyní mohou koupit Teslu za Bitcoiny, a že lidé mimo USA by to mohli udělat později v tomto roce. Výrobce elektromobilů Tesla (TSLA) uvedl, že v únoru získal Bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, a oznámil plány na jeho použití jako platební metody. Služba online plateb PayPal (PYPL) začala na konci března také umožňovat zákazníkům z USA nakupovat za kryptoměny.

CBRT ale uvedla, že placení s kryptoměnami přišlo s „významnými riziky“.

„Předpokládá se, že použití plateb může způsobit nevratné ztráty stranám transakcí v důsledku výše uvedených faktorů a zahrnuje prvky, které mohou narušit důvěru v metody a nástroje používané v současné době při platbách,“ uvádí se v prohlášení.

Turecko není jedinou zemí, která vytváří přísná opatření v oblasti digitálních aktiv. Indie je údajně připravena navrhnout zákon zakazující kryptoměny a umožňující trestat obchodování nebo dokonce držení aktiv pokutou. Návrh zákona byl v lednu zahrnut do vládní agendy, která rovněž odkazovala na plány na vytvoření oficiální digitální měny vydané Indickou rezervní bankou. „Návrh zákona se rovněž snaží zakázat všechny soukromé kryptoměny v Indii, umožňuje však určité výjimky na podporu základní technologie kryptoměny a jejích použití,“ uvádí se v agendě.

Zdroje: marketwatch.com, unsplash.com

Nejnovější články