Británie v nadcházejících týdnech odhalí plány na regulaci kryptoměn, tvrdí zdroje

LONDÝN - Britská vláda brzy zveřejní plány na regulaci trhu s kryptoměnami a zaměří se na rychle rostoucí typ tokenů známých jako stablecoiny, tvrdí čtyři zdroje z oboru, které jsou s touto záležitostí obeznámeny.

LONDÝN - Britská vláda brzy zveřejní plány na regulaci trhu s kryptoměnami a zaměří se na rychle rostoucí typ tokenů známých jako stablecoiny, tvrdí čtyři zdroje z oboru, které jsou s touto záležitostí obeznámeny.

Britský ministr financí Rishi Sunak by měl v nadcházejících týdnech učinit oznámení o novém regulačním režimu pro kryptoměny, uvedly zdroje CNBC, které si přály zůstat v anonymitě, protože informace zatím nebyly zveřejněny.

Podrobnosti plánů se stále dokončují, nicméně zdroje, které hovořily s CNBC, tvrdí, že budou pravděpodobně příznivé pro toto odvětví a poskytnou právní jasnost pro sektor, který dosud většinou postrádal regulaci.

Podle těchto zdrojů projevili úředníci ministerstva financí ochotu pochopit složitost trhu s kryptoměnami a tzv. stablecoiny, digitálními aktivy, která odvozují svou hodnotu od stávajících měn, jako je americký dolar.

Ministerstvo jednalo s řadou firem a profesních skupin. Mezi ně patří i kryptoburza Gemini bratrů Winklevossových, uvedl jeden ze zdrojů. Gemini vydává vlastní stablecoin nazvaný Gemini dollar, který je navázán na americký dolar.

Stablecoiny zaznamenaly v posledních několika letech exponenciální růst, pokud jde o jejich používání, a to současně s rostoucím zájmem o kryptoměny v širším slova smyslu. Tether, největší stablecoin na světě, má nyní celkovou nabídku v oběhu více než 80 miliard dolarů - oproti přibližně 4 miliardám před dvěma lety.

Tyto tokeny však také vyvolaly obavy regulačních orgánů, které se obávají, že nemusí být plně kryty odpovídajícím množstvím rezerv a že jsou využívány k praní špinavých peněz a dalším nezákonným činnostem.

Tento krok ministerstva financí je považován za reakci na nařízení prezidenta Joea Bidena, který vyzval ke koordinaci různých amerických federálních agentur v oblasti regulace kryptoměn. Několik zasvěcených osob z odvětví si postesklo nad nedostatkem podobných opatření ze strany Velké Británie.

Řada společností, včetně Revolut, Blockchain.com a Copper, by mohla být tento týden nucena ukončit své krypto operace ve Velké Británii, pokud se jim nepodaří zapsat se do registru kryptoaktiv úřadu Financial Conduct Authority v termínu do 31. března.

FCA uvedla, že "vysoký počet" krypto podniků nesplňuje požadované standardy proti praní špinavých peněz. Do registru se dostalo pouhých 33 společností. Více než 80 % firem, které regulátor posuzoval, své žádosti buď stáhlo, nebo byly zamítnuty.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články