Foto: Unsplash

Britští mobilní operátoři lákají zákazníky konkurentů pomocí bezplatného evropského roamingu

Britové si už roky užívají bezplatného mobilního roamingu po celé Evropě. To se ale pro desítky milionů lidí v nadcházejících měsících změní, protože telekomunikační operátoři začnou po brexitu znovu zavádět roamingové poplatky po celém kontinentu.

EE, Vodafone a Three oznámily, že poplatky za roaming v Evropské unii se vrátí mezi 31. lednem a 23. květnem.

Dvě mobilní sítě, Virgin Mobile a O2, ale v pondělí oznámily, že nemají v plánu znovu zavádět poplatky. Výsledkem je, že jejich zákazníci budou moci používat svá data a volat a posílat SMS na stejných podmínek jako ve Velké Británii. Obě sítě provozuje mateřská společnost Virgin Media O2.

„Virgin Media O2 otevřela dveře roamingu dokořán,“ řekl Kester Mann, ředitel spotřebitelského oddělení a konektivity v analytické firmě CCS Insight. "Vzepřela se tržnímu trendu vracet poplatky, její rozhodnutí držet pevnou vůli zvedne obočí napříč celým sektorem a je značnou ranou pro soupeře. Vzhledem k tomu, že EE, Vodafone a poté Three potvrdily, že obnoví obávané poplatky, nechala Virgin Media O2 pootevřená vrátka, aby prolomila pořadí a narušila trh.“

Gareth Turpin, obchodní ředitel pro mobilní telefony ve Virgin Media O2, v pondělním příspěvku na blogu tvrdil, že čtyřčlenná rodina používající své telefony každý den na dvoutýdenní dovolené by mohla čelit přibližně 100 £ (136 USD). A to už je slušná částka.

Mnoho lidí napsalo na sociální sítě, že plánují opustit EE, Vodafone nebo Three a připojit se k Virgin Media nebo O2, aby využili bezplatného evropského roamingu.

EU v roce 2017 zrušila poplatky za roaming v celém bloku. Když byla Británie součástí EU, všichni Britové mohli v Evropě používat roaming zdarma bez ohledu na svého mobilního operátora. Obchodní dohoda EU z prosince 2020 však umožnila provozovatelům sítí znovu zavést poplatky.

Virgin Media O2 vznikla fúzí za 39 miliard dolarů, která byla schválena loni v dubnu.

„Roaming je jedovatý termín pro mnoho a hororové příběhy lidí, kteří na dovolené nasbírali obrovské účty, správně vedly k rozšířené nedůvěře a odporu vůči telekomunikačním operátorům,“ vysvětlil Mann.

Není ale prozatím zcela jasné, zda Virgin Media O2 časem zvýší sazby svých mobilních tarifů.

Britský premiér Boris Johnson v pondělí na Twitteru uvedl, že vítá rozhodnutí Virgin Media O2 ponechat roaming zdarma.

Britové tak dle očekávání mohou přejít po vypršení smluv k Virgin Mobile nebo O2. Tento pohyb by mohl nejvíce zranit Three, dodal Mann.

Francisco Jeronimo, přidružený viceprezident pro zařízení v analytické firmě IDC, zase řekl, že je těžké vyčíslit, kolik zákazníků opustí EE, Vodafone a Three.

Určitě to bude mít dopad a přiláká mnoho zákazníků k přechodu, zejména ty, kteří pravidelně cestují do zemí EU. Nicméně pro ty, kteří navštíví dovolenou pouze jednou nebo dvakrát ročně na týden, nemusí dodatečné náklady ve výši 2 £ (2,7 dolaru) na den znamenat velkou motivaci k přechodu.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Podobné články