Jak těžké je nevstupovat do bubliny?

Každý rozumný investor to ví, není dobré nakupovat něco předraženého. Přesto máme pořád tendenci to dělat.

Obrázek: unsplash.com

Každý rozumný investor chce nakoupit aktiva tak aby hodnota, kterou dostane byla větší než cena, kterou zaplatí. Často je tu ale problém najít takové aktivum. Ať už se bavíme o akciích nebo všebecně o investičních aktivách v posledních letech se zdá, že cena jde jen nahoru.

Tato situace na trh přilákala spoustu lidí, kteří častokrát nedělají rozumná rozhodnutí. Vezměme si například celou Gamestop ságu. Osobně to beru jako varování, že se nacházíme v trhu kde akcie představují lístek do loterie. Sám jako investor jsem o to opatrnější s výběrem aktiv.

Co s tím?

Pokud se shodneme, že se nacházíme v trhu, který je nadhodnocený. Co s tím máme dělat? Nejdříve bych chtěl říct, že nadhodnocený trh neznamená, že jsou všechny společnosti nadhodnocené. Vždy se dají najít společnosti, které jsou podhodnocené. Jen je to složitější.

Asi se shodneme, že především společnosti v USA se obchodují za velké prémium. Pořád se ale dle mého názoru dají najít vyjímky. Osobně považuji FB a AMZN za společnosti, které se obchodují velmi blízko jejich hodnotě.

Pak tu jsou také růstové společnosti, které se obchodují za směšně předražené ceny. Například Fiver je společnost, které se mi líbí a myslím, že má před sebou zajímavou budoucnost. Její valuace je ovšem hodně vysoká. Takže se neplánuji účastnit tohoto sázení.

Jak nevstoupit do bubliny?

Bubliny na akciovém trhu vznikají velmi často. Spousta začátečníků má ráda davovou mentalitu a vzestup algoritmického obchodování pohání momentum k úplně jiným úrovním. Osobně považuji právě algoritmy za důvod zvýšené volatility na trhu. Například v roce 2020 tu byl nejrychlejší pád na trzích co jsme kdy zažily.

Tyto algoritmy fungují jednoduše. Snaží se provádět sentimentální analýzu na různých online diskuzích. Ať už je to twitter, reddit, youtube, fb nebo jiná platforma. Následek tohoto obchodování je, že na trhu vzniká mnohem větší momentum, než by mělo být. To vede k tomu, že se akcie mohou úplně odpojit od jejich hodnoty a nezadržitelně stoupat. Jednoho dne to ovšem přestane.

Výsledek

Osobně, považuji trh za nadhodnocený a myslím, že by bylo "zdravé" kdyby zažil korekci okolo 20%. Úrovně zisků společností už nekorelují s cenou akcií. To ovšem nebude trvat věčně. V dlouhodobém hledisku budou akcie následovat zisky společností. Pokud se společnostem bude dařit bude se dařit i jejich akciím.

Psychologie nás nutí nakoupit akcie, které vyletěli v poslední době nahoru. Osobně se nedívám na grafy cen akcií. Neposkytují mi prakticky žádnou informaci o společnosti. Jediné důležité údaje jsou momentální cena a momentální hodnota akcie. Pokud se mi líbí společnost a obchoduje se za rozumnou cenu tak nakoupím. Jinak nechám akcii ostatním investorům. Společně s tím se snažím upravovat mé portfolio. Nacházíme se v trhu, kde je příležitostí málo. Mám tedy větší procento hotovosti (okolo 25%), která je připravená k nákupu akcií, pokud by spadly a našel bych něco co se mi líbí. Jinak neplánuji dělat iracionální rozhodnutí.

Zdroj obrázku: unsplash.com

Nejnovější články