Autor: Adam Spáčil

Cathie Wood bije na poplach kvůli riziku recese v USA a vážnému zpomalení v Číně

Cathie Wood ze společnosti Ark Invest upozornila na potenciální riziko recese ve středeční čtvrtletní zprávě své firmy upozornila na recesi v USA a velké zpomalení v Číně.

Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest upozornila na potenciální riziko recese ve středeční čtvrtletní zprávě své firmy upozornila na recesi v USA a velké zpomalení v Číně.

"V příštích třech až šesti měsících se trh pravděpodobně více zaměří na riziko recese v USA, vážné zpomalení čínské a rozvíjejících se tržních ekonomik a potenciálně překvapivý pokles inflace," napsala Woodová, zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Ark Invest, ve svém dopise investorům.

Realitní turbulence v Číně ukazují na zpomalení druhé největší ekonomiky světa a zplošťování výnosové křivky, tedy rozdílu mezi desetiletými a dvouletými americkými státními dluhopisy, naznačuje zvýšenou pravděpodobnost recese a nižší inflace v USA v příštím roce.

Na možnost poklesu trhu upozorňují i další. Kristina Hooperová, hlavní globální tržní stratég společnosti Invesco, která spravuje aktiva v hodnotě 1,5 bilionu dolarů, uvedla, že od poslední korekce uplynula tak dlouhá doba, že pravděpodobnost roste. A tyto šance ještě zvýšily plány amerického Federálního rezervního systému na zmenšení rozvahy a zvýšení úrokových sazeb.

Woodová uvedla, že recese znamená, že inovativní technologické akcie - jako ty, na které její firma hodně vsadila - by mohly v příštích pěti letech spadnout do "hlubokého hodnotového teritoria", což již dříve uvedla.

"Během zpomalení se obvykle zrychluje zavádění nových technologií, protože podniky a spotřebitelé jsou ochotnější změnit své chování," napsala a dodala, že "koronavirová krize výrazně a trvale změnila svět, což naznačuje, že mnoho akcií zaměřených na inovace by mohlo být v příštích pěti až deseti letech produktivní."

Její komentáře přicházejí v době, kdy se vlajkový fond společnosti Ark Invest, Ark Innovation ETF, letos propadl již o 20 %. To je navíc k 24% poklesu v roce 2021 po hvězdném roce 2020, kdy fond vzrostl o více než 150 %.

Mezi největší podíly ve vlajkovém fondu patří výrobce elektromobilů Tesla, videokomunikační platforma Zoom, společnost Teladoc poskytující virtuální zdravotní péči, televizní streamer Roku a kryptografická burza Coinbase, uvádí web. Navzdory prudkému poklesu akcií rychle rostoucích společností, jako jsou Zoom a Teladoc, v posledním roce Wood dříve uvedl, že tyto akcie nyní představují výhodnou nabídku, protože společnosti zlepšují tržby a ziskovost.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články