Autor: Petr Jůn

Čeho se Bill Gates nejvíce obává v následujícím roce

Bill Gates je ohledně roku 2022 z velké části optimistický, má však přesto několik obav, které mohou nastat.

Bill Gates je ohledně roku 2022 z velké části optimistický. Spoluzakladatel společnosti Microsoft, který je miliardářem, má však přesto několik obav, které ho v nadcházejícím roce čekají.

V nedávno zveřejněném příspěvku na Gatesově blogu ke konci roku, nazvaném "Důvody k optimismu po těžkém roce", uvedl několik růžových prognóz - od možného konce pandemie Covidu až po nadcházející vzestup metaversa.

Předpověděl však, že jeden konkrétní problém by mohl tento pokrok zpomalit nebo zmařit: nedůvěra lidí ve vlády. "Je to jeden z problémů, který mi dělá největší starosti směrem k roku 2022," napsal.

Gates poznamenal, že veřejné instituce musí být hlavními aktéry v bojích, jako je řešení změny klimatu nebo prevence další pandemie. Mohou však udělat jen tolik, pokud lidé jejich vedení z principu odmítají.

"Pokud vám vaši lidé nedůvěřují, nebudou podporovat nové významné iniciativy," napsal Gates. "A když se objeví závažná krize, je méně pravděpodobné, že se budou řídit pokyny nezbytnými k přečkání bouře."

Tato nedůvěra se projevila zejména po vypuknutí pandemie: V USA i ve zbytku světa se rozšířily dezinformace o Covidu, což omezilo míru proočkovanosti v zemi a nakonec oddálilo konec pandemie.

Podobné trendy však ukázal i výzkum Pew Research Center z doby před výskytem Covidu: V průzkumu mezi dospělými Američany z roku 2019 75 % respondentů uvedlo, že důvěra jejich spoluobčanů ve federální vládu klesá.

Dalších 64 % dotázaných uvedlo, že se snižuje i vzájemná důvěra Američanů. A přibližně čtyři z deseti respondentů se domnívali, že nedůvěra ztěžuje řešení otázek, jako je zdravotní péče, imigrace a násilí páchané střelnými zbraněmi.

Gates ve svém příspěvku na blogu poznamenal, že na "rostoucím rozdělení" se podílejí 24hodinové zpravodajské cykly, politicky motivované titulky a sociální média - a že vlády možná budou muset regulovat online platformy, aby účinně rozptýlily dezinformace.

Na tuto problematiku se již zaměřili někteří zákonodárci ve Washingtonu D.C. V říjnu bývalá inženýrka Facebooku Frances Haugenová vypovídala před senátním výborem o dezinformační "krizi" společnosti, což je potenciální první krok k regulaci platforem sociálních médií.

Čas může být rozhodující. Gates vyjádřil obavy, že bez rychlého zásahu může vzrůst pravděpodobnost, že Američané budou volit politiky, kteří veřejně vyjadřují a podporují nedůvěru. Efekt sněhové koule by pak mohl způsobit "ještě větší rozčarování veřejnosti".

Je to ošemetný problém - a ani Gates si podle svých slov není jistý, jak postupovat.

"Tady bych obvykle přednesl své nápady, jak problém vyřešit. Pravdou je, že nemám odpovědi," napsal. "Mám v plánu dál vyhledávat a číst nápady ostatních, zejména mladých lidí. Doufám, že generace, které vyrostly na internetu, budou mít nové nápady, jak řešit problém, který je tak hluboce zakořeněný na internetu."

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Nejnovější články