Autor: Filip Kejval

Čeká akciový trh další krach?

Další krach trhu je v určitém okamžiku nevyhnutelný. Otázkou je, kdy k němu dojde. Vzhledem k nedávným zprávám o inflaci, které způsobily další masivní výprodej akcií, investoři opět začínají být nervózní z budoucnosti.

Další krach trhu je v určitém okamžiku nevyhnutelný. Otázkou je, kdy k němu dojde.

Vzhledem k nedávným zprávám o inflaci, které způsobily další masivní výprodej akcií, investoři opět začínají být nervózní z budoucnosti. Vysoká inflace totiž znamená, že Federální rezervní systém bude zřejmě i nadále nucen zvyšovat úrokové sazby , což z dluhopisů činí relativně atraktivnější investici. Vyšší úrokové sazby také zdražují půjčky, což podnikům ztěžuje investice do expanze, a ohrožuje tak poptávku a růst.

V tomto kontextu je poměrně snadné zdůvodnit, proč by se akciový trh mohl opět propadnout. Historie navíc ukazuje, že trh se čas od času zhroutí. V důsledku toho je odpověď na otázku, zda se akciový trh opět zhroutí, jednoduchá: Ano, téměř jistě se zhroutí. Skutečná otázka, kterou je třeba si položit, však zní: Kdy dojde ke krachu?

Už jsme tam?

Navzdory těmto obavám je skutečnost taková, že index S&P 500 již poklesl o přibližně 20 % oproti svým nedávným maximům. To už je značný pokles a dává to trochu naděje, že by nejtěžší část současného tržního cyklu mohla být za námi.

Přesto je důležité si uvědomit, že trh se snaží ocenit akcie na základě jejich budoucí schopnosti vytvářet hodnotu, nikoli na základě toho, jaký byl jejich minulý cenový pohyb. Velkým důvodem, proč se akcie tak silně prodávaly, když byla oznámena nedávná čísla o inflaci, je to, že tato čísla o inflaci byla horší, než se očekávalo.

Když trh čelí výrazným negativním překvapením, má tendenci oceňovat aktiva níže, aby zohlednil vyšší vnímané riziko a/nebo nižší vnímané budoucí výnosy.

Co s tím můžete dělat?

Vzhledem k nejistotě, která panuje na trhu a v blízké budoucnosti, může být lákavé nedělat vůbec nic. Zůstat v kurzu je sice obvykle skvělá strategie, pokud jde o účast na jakémkoli zotavení, které následuje po krachu, ale abyste to skutečně dokázali, musíte mít správný finanční základ.

Nyní je tedy ideální čas zkontrolovat své finanční základy a udělat vše pro to, abyste je posílili. Díky tomu, až se trh znovu zhroutí - ať už to bude kdykoli - budete v lepší pozici, abyste toho mohli využít.

Klíčem k vašemu finančnímu základu je mít své dluhy pod kontrolou.

Jakmile budete mít své dluhy pod kontrolou, ujistěte se, že máte slušný - ale ne příliš velký - pohotovostní fond na spořicím účtu nebo jiném velmi likvidním a bezpečném nástroji. Tři až šest měsíců vašich životních nákladů je rozumný cíl. Pokud je to o mnoho více, riskujete, že kvůli inflaci ztratíte příliš mnoho. Pokud je to příliš málo, riskujete, že nebudete mít dostatečně velkou rezervu na pokrytí nepříjemných překvapení, která vám život přichystá.

Když máte vybudovaný finanční základ, je mnohem snazší soustředit se na budoucnost a dlouhodobé příležitosti, které vám akcie mohou poskytnout. Pokud si tento základ dostatečně upevníte, můžete dokonce změnit svůj pohled na tržní krachy tak, že oceníte nákupní příležitosti, které mohou poskytnout.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články