Čeká nás propad amerických akcií kvůli obavám ze stagflace?

Velký páteční nárůst akcií je stále možná pro americký akciový trh jen předzvěsti sestupného trendu . Investoři se totiž ve velkém začali obávat stagflace – což je zhoubná kombinace pomalého ekonomického růstu, současně s růstem inflace.

Velký páteční nárůst akcií je stále možná pro americký akciový trh jen předzvěsti sestupného trendu . Investoři se totiž ve velkém začínají obávat stagflace – což je zhoubná kombinace pomalého ekonomického růstu, současně s růstem inflace.

“Stagflace je sama o sobě takovým bubákem pro investory. Představuje totiž velmi nevlídné prostředí, které obvykle vede k tomu, že akcie a dluhopisy ztrácejí současně hodnotu a způsobují  tak zmatek s tradičními portfolii, které jsou rozdělené 60 % na akcie a 40 % na dluhopisy,” řekla Nancy Davis, zakladatelka Quadratic Capital Management.

Vzniklá situace tak “prakticky nenechává možnost se nikde schovat“, napsali minulý týden analytici společnosti PGM Global v poznámce.

„Nejen, že dlouhodobé státní americké dluhopisy a úvěry se pohybují téměř jedna ku jedné, ale rovněž výprodeje dlouhodobých státních dluhopisů se také velmi často shodují se dny poklesu v indexu S&P 500,“ uvedli.

To celé jen podtrhuje vzniklé obavy ze stagflace. Předseda Fedu Jerome Powell ve čtvrtek v rozhlasovém rozhovoru varoval, že schopnost bojovat s inflací a zároveň se pak vyhnout „tvrdému přistání“ pro samotnou ekonomiku, není vůbec jistá.

”Takže otázka, zda můžeme uskutečnit pro ekonomiku měkké přistání nebo ne, může ve skutečnosti záviset na faktorech, které ve skutečnosti vůbec nedokážeme ovlivnit,“ řekl Powell.

Analytici tak vedou diskusi o tom, zda páteční skok na akciovém trhu ohlašoval začátek medvědího trhu.

  Ve středu navíc poznamenal Jeff deGraaf, zakladatel společnosti Renaissance Macro Research, že korelace mezi akciemi se pohybovaly v 90. až 100. decilu, což znamená, že se akcie obchodovaly převážně unisono –což je  „jedna z definujících charakteristik medvědího trhu“. (Sestupného trendu)

Podle Randyho Fredericka, výkonného ředitele pro obchodování a deriváty ve Schwab Center for Financial Research, je vhodnou reakcí v takovém případě, řídit se stejnými osvědčenými, ale „nudnými“ radami, které se obvykle nabízejí na nestabilních trzích: “zůstaňte diverzifikovaní, nedržte příliš mnoho aktiv a hlavně nepropadejte panice ani neprovádějte rozsáhlé změny svých portfolií.”

"Teď to není legrace," zakončil, ale "takto fungují skutečné trhy."


 

Zdroje: bloomberg.com; watchmarket.com; unsplash

Nejnovější články