Autor: Radka Guzi

Cena hypotéky a obávaná realitní bublina

Trh s nemovitostmi již několik dlouhých měsíců zažívá dynamický a progresivní růst cen. Ceny bytů, domů a pozemků se tak za poslední měsíce šplhaly stále výše a výše a nyní se v ekonomických kruzích začíná skloňovat pojem „realitní bublina.“

Trh s nemovitostmi již několik dlouhých měsíců zažívá dynamický a progresivní růst cen. Ceny bytů, domů a pozemků se tak za poslední měsíce šplhaly stále výše a výše a nyní se v ekonomických kruzích začíná skloňovat pojem „realitní bublina.“

Ekonomové poukazují na fakt, že takováto situace na realitním trhu může být velmi nebezpečná a můžou se tak opakovat chyby, které podnítily krizový rok 2008. Předražené nemovitosti, jejich prodejní cena je velmi odlišná od tzv. reprodukční ceny se stávají rizikem pro případné ručení hypotečního úvěru. Toto riziko finanční instituce ovšem eliminují tím, že žadatelům o hypoteční úvěr zkrátka půjčí pouze na tu laicky řečeno nižší hodnotu nemovitosti. Paradoxně inflace a stoupající ceny stavebního materiálu se mohou promítat do tohoto hodnotového rozdílu nemovitosti, ovšem pozitivní vliv bude spíše okrajový.

Současná ekonomická situace způsobila to, že hypoteční úvěry se celkově zdražily, respektive úroková sazba těchto úvěrů se zvýšila a není výjimkou, že se nyní hypoteční úvěry uzavírají s úrokovou mírou okolo 5-7 %. Přičemž kritéria pro poskytnutí úvěru na bydlení se neustále zpřísňují, ať už se jedná například o výši příjmu nebo vlastní naspořené finanční částky.

Zdražení stávajících hypoték

Mnohem nepříjemnější situací ovšem je, když lidem končí fixace v jejich stávajících hypotékách. Změna úrokové sazby pro ně znamená zvýšení měsíční splátky hypotéky v řádech tisíc korun českých. Původní splátka tak může být dražší například i o 5-10 tisíc korun českých.

Ekonomové uvádějí, že úrokové míry hypotečních úvěrů se zřejmě ještě zvýší a poukazují na to, že hypotéky budou „drahé“ tak jako v 90. letech minulého století. České domácnosti tak musí čelit nejenom nepříjemným dopadům inflace, nepokojům na Ukrajině, ale i nepříjemným dopadům pokynů, kterými Česká národní banka přímo ovlivňuje hypoteční trh. Situace českých domácností začíná být opravdu alarmující a je více než zřejmé, že si české domácnosti budou muset najít cestu z této svízelné situace směrem ven.

Zdražení stávajících stavebních projektů

Hypoteční úvěr může být ale také ve fázi postupného čerpání. To znamená, že je hypoteční smlouva již podepsána a ti, kteří se v dobré víře zadlužili, teprve začínají stavět nebo právě staví. Tito lidé musí čelit zejména zdražování stavebního materiálu, který zdražil průměrně o 13 % podle Českého statistického úřadu. Je tedy jisté, že těmto lidem nemusí zcela stačit čerpaná finanční částka z hypotečního úvěru a musí navýšené finanční prostředky zkrátka „najít“ jinde. Lze očekávat, že se tedy mohou více objevovat na různých inzercích rozestavené projekty, na které už původní majitelé neměli finance pro jejich dokončení.

Ceny podnájmu

Ani trh s podnájemním bydlením na tom není zcela příznivě. Bytová situace se promítla i do tohoto sektoru a odrazila se ve zvýšení ceny za pronájem bydlení. Například pronájem bytu 2+1 na malém městě, který se dříve pohyboval okolo 10 tisíc korun českých, se nyní pohybuje kolem 15 tisíc korun českých. Při takové situaci je velmi nepravděpodobné, že by si například mladí lidé měli šanci našetřit si na vlastní bydlení.

Trh s bydlením obecně je také vděčným politickým tématem. Různí politici mají svůj názor či „lék“ na tuto nelehkou situaci. Nutno ale dodat, že většina těchto názorů je velmi dlouhodobou investicí nebo hraničí s omezeními určitých práv vlastníků nemovitostí. Mezi některé názory například patří to, aby obce a města více vystavovala své vlastní bydlení, tj. obecní byty, kterými by mohla mít vliv na trh s bydlením. Politická řešení jsou ale bohužel ovlivňována zejména frekvencí volebních období a mnohdy se daná řešení nedají ani zrealizovat za jedno období nebo nemá takovou atraktivitu, aby danému politikovi zajistila znovuzvolení do další politické funkce.

Zdroje:

unsplash.com

Nejnovější články