Cena kávy stoupá nahoru

Cena kávy právě dosáhla svého maxima za posledních deset let. Analytici navíc očekávají, že napjatost na trhu bude pokračovat až do roku 2023.

Cena kávy právě dosáhla svého maxima za posledních deset let. Analytici navíc očekávají, že napjatost na trhu bude pokračovat až do roku 2023.

Kontrakty na kávu s prosincovou dodávkou skončily v pondělí na 2,34 dolaru za libru. Ve čtvrtek futures na kávu na newyorské mezikontinentální burze dosáhly 2,46 dolaru, což je nejvyšší cena od roku 2011, kdy se komodita dostala nad 3 dolary za libru.

Mezitím byla referenční cena International Coffee Association v pátek 2,07 dolaru za libru, což je o 85 % více než o rok dříve.

Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank, řekl: “Myslím, že se musíme zaměřit na to, co se letos odehrává v Brazílii, kde jsme měli generačně nízké teploty, velmi rychlé období mrazů, které zasáhly některé pěstitelské oblasti a měli jsme tam také období sucha – právě to zanechává úrodu v roce 2022 v trochu nejistém stavu. V roce 2011, kdy jsme měli další obavy vzniklé z Brazílie, jsme byli svědky nárůstu kávy na zhruba 3 dolary za libru.” Hansen navíc dodal, že tyto nepříznivé povětrnostní jevy ovlivní výnos nejenom v tomto roce, stejně tak výhledově i v roce 2022 a potenciálně dokonce i v roce 2023.

Spolu se špatným počasím měla na trh s kávou zásadní dopad globální omezení dodávek, protože výrobci a pražírny se často nacházejí v různých zemích. Nejistota na trhu pramení také z exportních zemí, jako je Etiopie, která je na pokraji občanské války. Zahrňme i Vietnam, kde roste počet případů Covid-19, které by mohly zasáhnout výrobu.

„Myslím si, že po rovnováze máme nyní trh, který poprvé po letech začíná vykazovat určitou napjatost,“ dodal Hansen.

Maximillian Copestake, výkonný ředitel prodeje kávy pro Evropu ve společnosti Marex, uvedl, že káva byla zapojena do obrovského cenového závodu, který je řízen především dislokacemi nákladní dopravy. Copestake také poznamenal, že trvá přibližně dva roky, než vůbec produkce kávy zareaguje na změnu ceny. V budoucna tak očekává, že cena zůstane vysoká a volatilní.

 

zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články