Centrální banka Velké Británie vydá pravděpodobně kvůli výši inflace mimořádná opatření

Výbor pro měnovou politiku Bank of England se ve čtvrtek sejde a to aby se rozhodl,zda zvýší své úrokové sazby. Zvýšení je dle analyti bezprostřední. Výbor pro měnovou politiku se bude muset rozhodnout, zda dojde ke zpřísnění své měnové politiky tento týden, nebo zda počká na zasedání v polovině

Výbor pro měnovou politiku Bank of England se ve čtvrtek sejde a to aby se rozhodl,zda zvýší své úrokové sazby.

  Zvýšení je dle analytiků bezprostřední. Výbor pro měnovou politiku se bude muset rozhodnout, zda dojde ke zpřísnění své měnové politiky tento týden, nebo zda počká na zasedání v polovině prosince.

Načasování je tedy nejisté, přičemž analytici naznačují, že hlasování bude pravděpodobně vyrovnané .  Někteří ,jako guvernér Andrew Bailey a Michael Saunders, naznačili, že by mohli podpořit okamžité zvýšení. Jiní se zdáli být zdrženlivější.

Obchodníci s deriváty tento týden stanovovali ceny s 64% pravděpodobností zvýšení sazeb a to o 15 základních bodů. Hlavní ekonom Kallum Pickering uvedl, že zatímco jeho tým považuje zvýšení v prosinci za „trochu pravděpodobnější“, tak pokud se tak stane již tento týden, nebude překvapený.

„První plánované zvýšení bylo přesunuto z března 2022 na listopad 2021. Od začátku října trh očekává, že bankovní sazba do konce roku 2022 vzroste na 1,25 % a následně, od poloviny roku 2023 do konce roku 2025, dojde ke snížení o 40 bazických bodů.V zásadě se zdá, že trh očekává v nadcházejících letech v politice banky nějakou chybu. Nejprve dojde k přílišnému zpřísnění (v roce 2022) a to bude poté třeba napravit mírným snížením sazeb,” řekl .

Ústředním bodem jednání banky bude specifická povaha ekonomické obnovy po pandemii. Podle toho jak se budou vyvíjet další čísla se může ještě mnohé z politického hlediska změnit, zejména s ohledem na růst a inflaci.

Britská inflace v září nečekaně zpomalila a meziročně vzrostla o 3,1 %,. Analytici ale očekávají, že se nebude jedna pro spotřebitele o dlouhodobou úlevu. Srpnový nárůst o 3,2 % byl největším nárůstem od začátku záznamů v roce 1997. Navíc výrazně překročil 2% cíl banky.

HDP vzrostl v srpnu o 0,4 % (po nečekaném poklesu o 0,1 % v červenci).Prudce totiž vzrostla absence zaměstnanců související s variantou Covid-19 Delta.

„Stejně jako jiné velké ekonomiky i Spojené království zažívá značné problémy v zásobování. Máme vysoce nejistý výhled inflace a to kvůli protichůdným signálům mezi ukazateli,“ řekl Gurpreet Gill, makrostrateg pro globální fixní příjem ze společnosti Goldman Sachs Asset Management.

Podle Michela Vernira, vedoucího strategie fixního příjmu v Barclays Private Bank, očekává Centrální banka Velké Británie růst inflace na 4 %. I překážky v dodavatelském řetězci se zdají být palčivější a k tomu ceny energií také vyvíjejí pokračující tlak na růst inflace. Vernir také ale uvedl, že inflace se „velmi pravděpodobně“ zase rychle zmírní a to jakmile se produkční mezera vyvolaná pandemií opět uzavře.

Vysoký počet volných pracovních míst ukazuje  i na napjatou situaci na trhu práce. To podporuje vyšší růst mezd, zatímco odpracované hodiny a míra participace pracovní síly naznačují značnou volnou kapacitu. Počet volných pracovních míst ve Spojeném království dosáhl za tři měsíce rekordních 1,1 milionu.

 

Zdroje: cnbc.com; freepik

Nejnovější články