Autor: Adam Spáčil

Ceny dřeva v únoru vzrostly o 29 %, protože tempo hospodářského oživení vyvolalo nárust u světových komodit

Cena dřeva se tento měsíc zvýšila o téměř 30 %, což je v souladu s celosvětovým růstem cen komodit, který se projevuje v souvislosti s obnovením ekonomik po celém světě.

Cena dřeva se tento měsíc zvýšila o téměř 30 %, což je v souladu s celosvětovým růstem cen komodit, který se projevuje v souvislosti s obnovením ekonomik po celém světě.

"Domnívám se, že je to součást většího pohybu v oblasti komodit," řekl David Russell, viceprezident pro tržní informace v online brokerské společnosti TradeStation. "Na širším trhu zaznamenáváme jakýsi široký přesun peněz směrem ke komoditám a materiálům."

Russell uvedl, že ceny komodit - včetně železa, ropy, sójových bobů a hnojiv - většinou směřují vzhůru v souvislosti s chladným zimním počasím, geopolitickým napětím a narušením dodavatelského řetězce.

Po krátkém ochlazení v minulých týdnech futures kontrakty na dřevo ve středu rostly již šestou seanci v řadě a dosáhly hodnoty 1 204,90 USD za tisíc deskových stop, což je nejvyšší hodnota za tento měsíc.

To je 29% nárůst oproti 1. únoru, kdy se tento základní stavební materiál prodával za 934,90 USD za tisíc deskových stop. Přesto je dřevo o 30 % pod svým rekordním maximem 1711 USD, kterého dosáhlo v květnu 2021.

Russell také připisuje nedávný skok dřeva středečnímu poklesu amerického dolaru před klíčovými údaji o spotřebitelských cenách. Když dolar oslabuje, obecné ceny komodit posilují, což mezi nimi vytváří inverzní vztah.

Ceny dřeva v uplynulém roce prudce vzrostly, mimo jiné kvůli narušení dodavatelských řetězců během pandemie. Například problémy s přepravou ze strany společnosti Resolute Forest Products, jednoho z předních kanadských výrobců, způsobily, že dodávky řeziva jsou pod tlakem.

K cenovým tlakům se přidává zvýšená pozornost věnovaná stavbě domů a jejich vylepšování, protože stále více Američanů se snaží přizpůsobit trendu práce z domova.

"Mnohé ze stejných faktorů, které způsobily růst cen dřeva v posledních šesti měsících až roce, ovlivňují ceny dřeva i dnes," uvedl pro Insider Chip Setzer, ředitel pro obchodování a růst společnosti Mickey Group, platformy pro obchodování s komoditami. "Poptávka po lesních produktech a řezivu zůstává vysoká a nabídka je nadále omezená."

Michael Goodman, ředitel divize speciálních produktů společnosti Sherwood Lumber, souhlasil a dodal, že tento trend bude v blízké budoucnosti přetrvávat.

"Kombinace extrémní poptávky, počasí, kamionové dopravy a dalších různých problémů v dodavatelském řetězci způsobuje, že cena dřeva stále stoupá na nová maxima," uvedl pro Insider. "Jsme teprve v únoru a zaznamenáváme rekordní měsíce v objemu. Většina očekávala zpomalení kvůli úrokovým sazbám, ale těžká dřina pokračuje a ještě nějakou dobu pokračovat bude."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články