Autor: Adam Spáčil

Ceny zlata dosáhly 2 000 dolarů za unci poté, co investoři v souvislosti se zhoršující se ukrajinskou krizí začali nakupovat bezpečné aktivum

Ceny zlata v pondělí poprvé za rok a půl překročily hranici 2 000 dolarů za unci, protože pokračoval rozsáhlý útok Ruska na Ukrajinu.

Ceny zlata v pondělí poprvé za rok a půl překročily hranici 2 000 dolarů za unci, protože pokračoval rozsáhlý útok Ruska na Ukrajinu.

Investoři se v souvislosti se zhoršující se krizí vrhají na drahý kov. Zlato je často považováno za bezpečné aktivum v době tržních otřesů, protože si v době krize zachovává svou hodnotu.

Zlato v Evropě poprvé od srpna 2020 překročilo hranici 2 000 USD za unci a naposledy se obchodovalo s nárůstem o 1,67 % na úrovni 1 999,40 USD za unci.

Od chvíle, kdy ruský prezident Vladimir Putin před dvěma týdny oznámil "zvláštní vojenskou operaci" na Ukrajině, se akcie a dluhopisy potýkají s problémy, zatímco ropa a zlato prudce rostou. Bitcoin byl i nadále volatilní a ztratil titul "digitálního zlata", který mu někteří investoři dříve udělovali.

Ceny zlata překročily hranici 2 000 USD v době, kdy se zdá, že se krize na Ukrajině zhoršuje. Putin v sobotu označil západní sankce uvalené na jeho zemi za "podobné vyhlášení války", zatímco americký ministr zahraničí Anthony Blinken uvedl, že USA zvažují uvalení embarga na vývoz ruské ropy.

"Situace na Ukrajině se stále více vyhrocuje: Ruský prezident Putin o víkendu prohlásil, že ekonomické sankce uvalené Západem se rovnají vyhlášení války," uvedli komoditní analytici Commerzbank Daniel Briesemann a Carsten Fritch. "Vzhledem k této situaci budou investoři pravděpodobně i nadále hledat útočiště v bezpečném přístavu, kterým je zlato."

Stratégové Goldman Sachs předpovídají, že investoři budou s pokračující invazí nadále nakupovat zlato, a potvrzují svůj dlouhodobý cenový cíl na úrovni 2150 USD za unci.

"Současné prostředí představuje dobrý vstupní bod pro nákup drahých kovů jako měny poslední záchrany před rostoucími riziky pro globální ekonomiku," uvedl tým vedený viceprezidentem banky pro výzkum komodit Mikhailem Sprogisem.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články