Autor: Radka Guzi

Česká ekonomika čelí inflaci 18 %

Statistická čísla za září přinesla pro českou ekonomiku další negativní údaj, tentokrát se jedná o nárůst inflace, která je nyní na 18 %.

Statistická čísla za září přinesla pro českou ekonomiku další negativní údaj, tentokrát se jedná o nárůst inflace, která je nyní na 18 %. Analytici se shodují na tom, že se jedná o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince roku 1993. Míra cenové hladiny za měsíc srpen přitom byla na 17,2 %, to znamená, že za pouhý měsíc míra cenové hladiny vzrostla o 0,8 %.

Dražší energie a paliva

Inflace vzrostla zejména kvůli zdražování cen energií a paliv, které jsou až o polovinu dražší, než tomu bylo loni. Cena zemního plynu vzrostla o 85,9 %, cena tuhých paliv o 55,8 % a cena elektřiny vzrostla o 37,8 %. To vše ve srovnání s předchozím, tedy loňským obdobím. Z čísel vyplývá, že česká ekonomika má největší problém s cenou za plyn, na jehož dovoz jsme absolutně závislí. Nyní tedy platíme za tuto stoprocentní závislost, kterou jsme do teď nemuseli řešit. Zdražení plynu jsme zaznamenali také během měsíce srpen, kdy cena skokově vyrostla o 61,4 %.

Dražší bydlení

Zdražování se nevyhnulo ani oblasti bydlení obecně. Český statistický úřad uvedl, že například nájemné z bytů za září se zdražilo o 5,2 %. Z nákladů na bydlení mimo energií je nejvíce zasažena inflací cena za teplou vodu, která je vyšší o 21,1 %.

Dražší potraviny

České domácnosti také sílu inflaci mohou ucítit v každodenním životě, a to při nakupování potravin. Například vejce zdražila o téměř 26 %, stejně tak sýry a mléko. Maso je dražší o 23,6 %. Nejvyšší inflace se v potravinách projevila na cenách za mouku, která se zvýšila o 61 %.

Zpomalení inflace

Čísla, která nevzrostla, ale zaznamenala pokles, jsou především ceny týkající se dopravy. Zdražování v dopravě díky snížení pohonných hmot a olejů kleslo ze srpnových 28,3 % na 22,7 %. Tento cenový pokles ovšem dostatečně nezabrzdil inflaci a nepřispěl ke jejímu celkovému snížení.

Blíží se vrchol inflace?

Česká národní banka dostala zásadní otázku: „Blíží se inflace ke svému vrcholu?“ Představitelné této instituce ovšem nedali jasnou odpověď. Představili svoje očekávání, kdy ještě do konce roku bude česká ekonomika zřejmě čelit mírnému zvýšení inflace. Ovšem neočekává se, že by míra cenové hladiny neoscilovala více než okolo 18 %. Pozitivnější výhled dle České národní banky prý nastane začátkem roku, dle jiných zdrojů by ovšem tento časový horizont měl být až v řádech několik měsíců.

Škodlivost inflace spočívá zejména v tom, že měna ztrácí svoji hodnotu. Za stejnou peněžní sumu si můžeme pořídit mnohem méně služeb a komodit. Mezi další škodlivý aspekt inflace je ale také to, že znevýhodňuje věřitele, oproti dlužníkům.

Zátěž pro firmy

Firmy zažívají jedno z nejtěžších období vůbec. Cena inflace nekompromisně zdražuje vstupy do výroby a trh práce nenabízí dostatek kvalifikovaných pracovníků. Navíc tlak na navýšení mezd svých zaměstnanců ještě více přispívá již k tak těžké situaci. Menší podnikatelé dokonce omezují provoz, nebo jej zavírají úplně. Například malá pekařství či malé výrobny domácích výrobků již musely tímto způsobem situaci takto vyřešit.

Těžké období pro sportoviště, bazény a lázně

Sportovní haly, bazény a lázně jsou místa, kde je po celý rok konstantní teplota, což je v současné době obrovský problém. Sportovním halám na lední sporty se náklady na provoz více než zdesetinásobily. Například z měsíční zálohy za energie 10 000 Kč, nyní musí platit více než 100 000 Kč měsíčně. Odborníci se shodují, že pokud v těchto případech nezasáhne stát, nebudeme moct již sportoviště, bazény a lázně navštěvovat.

Nejistá sezóna

Na čem se ekonomové shodují je to, že nás čeká opravdu nejistá sezóna, a to především kvůli aktuálnímu dění v rusko-ukrajinském konfliktu, který ovlivňuje zmiňované drahé komodity. Ovšem v každé krizi se rodí pokrok a i zde lze očekávat, že nás toto těžké období posune k inovacím, které nám pomohou opět nastolit pozitivní časy.

Zdroje:

csu.cz

cnb.cz

unsplash.com

Nejnovější články