Chcete šťastný důchod? Tyto 4 strategie mohou být klíčem

Znamená více peněz více štěstí? Pokud jde o váš odchod do důchodu, tak ano – až do jisté míry, podle certifikovaného finančního plánovače Wese Mosse, hlavního investičního stratéga společnosti Capital Investment Advisors se sídlem v Atlantě a autora knihy „Co vědí nejšťastnější důchodci“.

Znamená více peněz více štěstí? 

Pokud jde o váš odchod do důchodu, tak ano – až do jisté míry, podle certifikovaného finančního plánovače Wese Mosse, hlavního investičního stratéga společnosti Capital Investment Advisors se sídlem v Atlantě a autora knihy „Co vědí nejšťastnější důchodci“. 
"Je tu skutečný inflexní bod," řekl. "V raných fázích hromadění má více peněz obrovský dopad na štěstí a pak to začne stagnovat." 

To magické číslo je 500 000 dolarů v penzijním spoření, poté se vliv peněz na štěstí začne vyrovnávat, řekl Moss z jeho výzkumu. 

Ani vaše úspory nejsou jediným klíčem ke štěstí ve vašich zlatých letech. Zde jsou čtyři finanční strategie, které můžete podle odborníků použít jak nyní, tak v důchodu, abyste dosáhli štěstí. 

1. Zaměřte se na splácení hypotéky 
Někteří finanční experti naznačují, že splacení hypotéky není kvůli historicky nízkým úrokovým sazbám vysokou prioritou. 

Přesto lidé, kteří splatí hypotéku do pěti let po odchodu do důchodu, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že skončí šťastnější než ti, kteří to neudělají, uvedl Moss ve svém výzkumu. 

„Psychologická stránka toho, že nemáte hypotéku, je možná ještě silnější (než stránka peněz) a trochu převažuje nad finančním argumentem, že ji nesplatíte,“ řekl. 

Provádění dodatečných plateb nebo zasílání více než měsíční dlužné částky může pomoci zkrátit dobu trvání půjčky. 

2. Začněte šetřit hned 
Podle výzkumnice Elizabeth Dunnové, vedoucí vědecké pracovnice společnosti Happy Money a spoluautorky knihy „Happy Money“ vám dostatek úspor nejen pomůže udělat radost v důchodu, ale díky spoření se budete také cítit šťastnější. 

"Rozdělte své velké spořící cíle na ty, které se týkají odchodu do důchodu a na malé kousky, které jsou proveditelné", řekla. Malé kroky jsou snadný způsob, jak si vytvořit návyky, kterých se pak držíte. 

„Jen když si uděláte čas na vytvoření spořicího účtu, tak to může to mít okamžitý dopad na vaše celkové štěstí,“ dodal Dunn, profesor na katedře psychologie na University of British Columbia v Kanadě. 

Zvyšte své příspěvky do penzijního plánu, abyste mohli mít peníze, které nakonec budete potřebovat později v životě. 

3. Mít více toků příjmů 
"Tři kontroly jsou z psychologického hlediska lepší než jedna", řekl Moss. 

"Tato diverzifikace různých příjmových toků má skutečnou sílu," řekl. Poskytuje také pohodlí někomu, kdo se může bát spoléhat jen na jeden velký příjem.. 

Kromě investičního příjmu, který by pocházel z vašeho důchodového účtu a potenciálně dalších investičních účtů, je vlastnictví nemovitosti k pronájmu skvělým způsobem, jak si v důchodu vydělat peníze navíc, řekl Moss. 

V neposlední řadě může pomoci i příjem z práce na částečný úvazek nebo z koníčku, který milujete, například fotografování nebo výroba šperků. 

„Možná už nejsem právník 24/7; Už nekonzultuji a nelétám po celém světě,“ řekl Moss. "Dělám něco, co opravdu miluji a je to na částečný úvazek a to se počítá." 

4. Záleží na tom, za co utrácíte 
Můžete si myslet, že si chcete koupit svůj vysněný dům v nové lokalitě nebo utrácet za rekreační vozidlo a cestovat po zemi. 

Přesto nákup věcí, jako je zboží dlouhodobé spotřeby, auta, oblečení a dárky, podle CFP Michaela Finkeho, profesora správy majetku na The American College of Financial Services, výrazně nezvyšuje životní spokojenost v důchodu. 

Čas na pláži může být skvělý, když jste na dovolené, ale jakmile se přestěhujete a chvíli tam budete bydlet, může to být nuda, vysvětlil. 

Co dělá důchodce nejšťastnější, je podle jeho výzkumu utrácení peněz za socializaci s jinými lidmi. 

"To, co nás dělá šťastnými během našeho pracovního života, nemusí být nutně věci, které nás učiní šťastnými, až odejdeme do důchodu," řekl Finke. 

"Věci, jako je jízda v karavanu nebo koupě domu v horách, nás mohou udělat méně šťastnými, pokud to povede k sociální izolaci." 

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články