Čína se chystá vydat černou listinu

Čína připravuje černou listinu, která podle Financial Times ztíží novým technologickým společnostem získávání zahraničních finančních prostředků. Černá listina by mohla být zveřejněna již tento měsíc. Informaci uvádí středeční zpráva, která citovala nejmenované osoby obeznámené s celou věcí.

Čína připravuje černou listinu, která podle Financial Times ztíží novým technologickým společnostem získávání zahraničních finančních prostředků.

Černá listina by mohla být zveřejněna již tento měsíc. Informaci uvádí středeční zpráva, která citovala nejmenované osoby obeznámené s  celou věcí.

Černá listina by měla zahrnovat začínající podniky v citlivých sektorech - hlavně ty, které zahrnují používání dat nebo ty, které by mohly pro stát představovat obavy o národní bezpečnost. Týká se to těch, co mají takzvanou strukturu subjektů s proměnlivým zájmem, uvedl FT.

VIE je pro vysvětlení právní struktura ovládaná jinými prostředky než jak tomu bývá u většiny jiných společenských struktur, hlasovacím právem. VIE používá mnoho čínských společností k obcházení domácích omezení zahraničních investic a k získávání finančních prostředků na mezinárodní úrovni. Mezi prominentní společnosti se strukturami VIE patří například technologičtí giganti Alibaba a Tencent.

Černá listina by se neměla týkat již stávajících společností, které k řízení svých podniků využívají tzv. subjekty s proměnlivým úrokem. Omezení by se mělo týkat pouze nových start-upů.

Tato zpráva FT následovala po měsících regulačních zásahů proti čínskému technologickému sektoru. Úřady se snažily omezit monopolní chování velkých společností a také regulovat používání dat a algoritmů.

Čína již dříve uložila pokuty svým velkým internetovým firmám, včetně společností Alibaba a gigantu Meituan v oblasti dodávek potravin. Společnost Didi minulý týden oznámila, že se stáhne z burzy v New York Stock Exchange a to méně než šest měsíců po svém debutu.

Začátkem tohoto roku navíc Čína zakázala zahraniční investice do vzdělávacích firem prostřednictvím VIE a dalších cest.

 

Zdroje: cnbc.com; unsplash 

Nejnovější články