Čínská centrální banka snížila hypoteční sazbu, akcie čínských developerů v Hongkongu vzrostly

Akcie čínských developerů v Hongkongu poskočily, protože čínská centrální banka poprvé za téměř dva roky snížila klíčovou hypoteční sazbu.

Rozhodnutí přichází v době, kdy rostou obavy ze zpomalení druhé největší světové ekonomiky uprostřed epidemií Omicron. Velké čínské realitní firmy, jako je krizí zasažený Evergrande, se zároveň potýkají se splácením dluhů. 

Čína v pondělí překvapila trhy tím, že poprvé od dubna 2020 snížila sazby ze střednědobých úvěrů. Čínská lidová banka (PBOC) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu pro pětileté půjčky, což je referenční sazba používaná pro hypotéky, ze 4,65 % na 4,6 %. Bylo to první takové snížení od dubna 2020, kdy v Číně vrcholila pandemie koronaviru. PBOC také druhý měsíc v řadě snížila své referenční úrokové sazby pro úvěry podnikům a domácnostem. V Hongkongu srovnávací index Hang Seng ve čtvrtek uzavřel o 3,4 % výše. Čínský Ťin-pching obhajuje represe týkající se „společné prosperity“. 

Čína snižuje úrokové sazby, protože ekonomický růst zpomaluje ceny akcií čínských developerů kótovaných v Hong Kongu. Prudce vzrostly a zvrátily některé ztráty, které zaznamenali v posledních měsících. 

Sunac China uzavřel o 15,2 % výše, zatímco Shimao Group a Logan Group zaznamenaly růst cen akcií o více než 10 %. Krizí zasažený Evergrande zakončil obchodní den v nárůstu o 4,6 %. Investoři také reagovali na zprávy, že čínští regulátoři mohou zmírnit omezení jejich přístupu k předprodejním fondům. Kroky PBOC přicházejí v době, kdy se Peking snaží ochránit ekonomiku země před rostoucími signály, že růst zpomaluje. 

Oficiální údaje v pondělí ukázaly, že hrubý domácí produkt vzrostl za poslední tři měsíce roku 2021 o 4 % oproti předchozímu roku. To bylo lepší, než většina ekonomů předpovídala, ale bylo to mnohem pomalejší než v předchozím čtvrtletí. V dalším znamení slabosti růst maloobchodních tržeb za prosinec klesl na 1,7 %. Někteří ekonomové také zdůraznili, že údaje o růstu, který byl nejpomalejší za rok a půl, ještě nezohledňují vliv nejnovějších propuknutí koronaviru. 

 

 

Zdroje: bbc.com, Pexels

Nejnovější články