Čínská ekonomika čelí nejpomalejšímu růstu za 30 let, vláda uvolňuje 83 miliard dolarů bankám

Čínská centrální banka v pátek snížila množství hotovosti, kterou banky vyžadují v držení ve svých rezervách. Děje se tak kvůli podpoře národní ekonomiky postiženou pandemií COVID-19. Čínská ekonomika čelí nejpomalejšímu růstu za tři desetiletí.

Čínská centrální banka v pátek snížila množství hotovosti, kterou banky vyžadují v držení ve svých rezervách. Děje se tak kvůli podpoře národní ekonomiky postiženou covid-19. Čínská ekonomika čelí nejpomalejšímu růstu za tři desetiletí.

Čínská lidová banka snížila u komerčních bank poměr povinných minimálních rezerv (RRR) o 0,25 %. Dodatečné snížení o 0,25 % bylo uzákoněno pro menší komerční banky a menší věřitele.

Tyto pohyby ponechávají vážený průměr míry minimálních rezerv v bankovním systému na úrovni 8,1 %. Centrální banka uvedla, že je jejím cílem podporovat ekonomický rozvoj a podporovat stabilitu nákladů na financování. Snížení RRR by mělo přinést 530 miliard juanů (83,19 miliardy dolarů) likvidity do čínské ekonomiky.

Snížení RRR o 0,25 % bylo podle South China Morning Post pod očekáváním trhu. Centrální banka sice snížila RRR, ale nečekaně se rozhodla nesnížit klíčovou úrokovou sazbu a ponechala roční sazbu střednědobého úvěru na 2,85 %. 

Čína se potýká s novým ohniskem propuknutí onemocnění covid, které přimělo čínskou vládu nařídit uzávěru pro miliony lidí, zejména v Šanghaji.

Peking v březnu stanovil cíl hospodářského růstu pro rok 2022 ve výši přibližně 5,5 %, což je nejnižší cíl od roku 1991.

Zdroje: insider.com, unsplash.com

Nejnovější články