Od příštího měsíce bude Čína vyžadovat, aby některé společnosti s velkým množstvím uživatelských dat získaly souhlas regulátorů, aby mohly působit v zámoří.
Proces přezkoumání zabezpečení sítě, který byl poprvé navržen v loňském roce, bude implementován stále mocnějším Čínským úřadem pro kyberprostor (CAC) již 15. února a to protože země stále pokračuje ve zpřísňování regulace svého domácího technologického sektoru.
Internetové platformy, které uchovávají osobní údaje více než 1 milionu uživatelů, musí před provedením primární veřejné nabídky (IPO) v zahraničí, požádat regulátory o přezkoumání zabezpečení sítě. Pravidla jsou zaměřena na společnosti, které provádějí činnosti zpracování dat, které by mohly ovlivnit národní bezpečnost.
Pokud regulátor zjistí, že činnosti společnosti týkající se zpracování dat neohrožují národní bezpečnost, může přistoupit k zařazení do seznamu společností, které mohou obchodovat v zámoří.
Peking již v minulém roce zavedl řadu nových regulací v technologickém sektoru. Země zahájila svůj první přezkum kybernetické bezpečnosti v loňském roce v rámci vyšetřování giganta Didi jen pár dní po jeho debutu v USA. Společnost údajně vzbudila hněv regulátorů tím, že byla uvedena na burzu v USA, aniž by byla provedena kontrola. V prosinci společnost Didi uvedla, že stáhne burzu z New York Stock Exchange a zaměří se na kotaci v Hongkongu.
Hongkong se stal oblíbenou destinací pro čínské technologické společnosti uprostřed rostoucí regulace a nejistoty ohledně schopnosti čínských firem kotovat v zámoří.
Zdroje: cnbc.com; unsplash