Čínský realitní sektor se pomalu zotavuje

Na pošramocený čínský trh s nemovitostmi dopadá trocha nadějného světla a vypadá to, že se začíná opět blýskat na lepší časy.

Na pošramocený čínský trh s nemovitostmi dopadá trocha potřebného nadějného světla a vypadá to, že se začíná opět blýskat na lepší časy.

Zdá se, že důvěra investorů v sektor nemovitostí se zlepšuje. Objemy obchodů s dluhopisy a ceny v posledních týdnech dost vzrostly, částečně je to dané vládním příslibem podpory celého sektoru a zvolněním politiky.

Analytici však tvrdí, že rychle rostoucí trh s nemovitostmi v Číně může být také pouhou minulostí, která se po nedávném otřesu v tomto sektoru nemusí vůbec vrátit do předchozího stavu.

S&P Global Ratings ve zprávě z počátku dubna uvedla, že čínský politický zásah proti jejímu trhu s bydlením „spadl na úplné dno“, ale že také může trvat několik čtvrtletí, než trh vůbec pocítí účinky regulačního uvolnění.

"Až se čínský rezidenční trh vynoří z této korekce, může se to i tak navždy změnit," uvedla S&P.

Nedávné zprávy ukazují, že některá města a banky jsou po prudkém poklesu prodejů domů v posledních měsících ochotny znovu podporovat nemovitosti.

Od března kvůli slábnoucí tržní poptávce banky ve více než 100 městech v Číně snížily hypoteční sazby v průměru o 20 až 60 bazických bodů. Tuto informaci sdělil ve čtvrtek novinářům Zou Lan, ředitel oddělení finančních trhů Čínské lidové banky.

Poznamenal také, že Covid výrazně ovlivnil příjem některých lidí a jejich schopnost splácet hypotéky včas.

Jakákoli změna v čínském realitním průmyslu má podle Moody's významné důsledky pro ekonomiku, protože nemovitosti a související sektory tvoří zhruba čtvrtinu HDP.


 

Zdroje: bloomberg.com;cnbc.com;unsplash

Nejnovější články