Autor: Radka Guzi

Čínský start-up elektromobilů Nio odhaluje nový sedan a k tomu brýle pro rozšířenou realitu

Čínský start-up pro elektromobily Nio, druhý elektrický sedan, ET5, se má začít dodávat v září 2022. A pochlubí se také vlastními brýlemi pro rozšířenou realitu, které patří k vozidlu.

Čínský start-up pro elektromobily Nio, druhý elektrický sedan, ET5, se má začít dodávat v září 2022, uvedl to generální ředitel William Li v sobotu na výroční akci společnosti „Nio Day“. Li také oznámil vlastní brýle pro rozšířenou realitu pro auto, které vyrábí Nreal, čínský start-up podporovaný investičním oddělením společnosti Nio. Na globální frontě plánuje Nio příští rok vstoupit do Německa a dalších tří zemí v Evropě.

Nový elektrický sedan a vlastní brýle

Čínská automobilka Nio v sobotu představila nový sedan a vlastní brýle pro rozšířenou realitu (AR), které snižují potřebu obrazovek v autě.

Rozšířená realita je technologie, která vnucuje digitální obrazy skutečnému fyzickému světu. U automobilů může tato technologie umožnit řidičům sledovat vozovku, aniž by se museli dívat dolů na palubní desku.

Společnost Nio uvedla, že se spojila s čínským start-upem pro rozšířenou realitu Nreal pro brýle pro AR, které jdou s jejím novým sedanem ET5.

Elektromobil by se měl začít dodávat v září 2022, přičemž ceny předdotace začínají na 328 000 yuanech (51 250 $) za modely s baterií. AR brýle nejsou součástí dodávky a je nutné je zakoupit samostatně, podle společnosti.

ET5 je druhým sedanem Nio, který přichází na trh. První sedan společnosti, ET7, byl odhalen v lednu za vyšší předdotační vyvolávací cenu 448 000 juanů, ale dodávky ještě nezačaly.

Tesla, BYD, Xpeng a další společnosti vyrábějící elektrické automobily v Číně již prodávají sedany, které se ukázaly být oblíbené u místních obyvatel.

Společnost Nio uvedla, že její dodávky se v listopadu odrazily od říjnového minima 3 667 vozů, čímž se celkový počet za prvních 11 měsíců roku zvýšil na 80 940 vozů. Její SUV ES6 a EC6 patřily mezi 10 nejlepších nových energetických SUV prodávaných v Číně od letošního roku do listopadu, podle China Passenger Car Association.

Nio plánuje vstoupit do Německa

V příštím roce plánuje společnost elektromobilů přinést své produkty a služby do Německa, Nizozemska, Švédska a Dánska. Do roku 2025 chce společnost oslovit uživatele ve více než 25 zemích a regionech, řekl.

Společnost Nio letos otevřela vlajkovou loď v Oslu v Norsku a začala dodávat vozidla do země přátelské k elektromobilům, kam vozy dodávali i čínští rivalové Xpeng a BYD.

Začátkem listopadu společnost uvedla, že plánuje v příštím roce kromě Norska vstoupit do pěti dalších zemí v Evropě.

AR/VR investice

Investiční odnož společnosti Nio Nio Capital je investorem společnosti Nreal. Vlastní brýle pro sedan ET5 mohou promítat efektivní velikost obrazovky 201 palců na 6 metrů.

Společnost Nio v sobotu také oznámila, že společně vyvinula brýle pro virtuální realitu s Nolo, dalším čínským start-upem podporovaným společností Nio Capital. Cena a další podrobnosti o dostupnosti nebyly zveřejněny.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

 

Nejnovější články