Co jsou to kryptoměny a jak fungují?

Bitcoin, blockchain, kryptoaktiva. Pravděpodobně se pro vás staly tyto pojmy známe s frekvencí, jak často o nich slyšíte. Připadá vám však, že ve skutečnosti nevíte, co přesně znamenají? Podívejme se na základní shrnutí o kryptoměnách, jejich těžbu a jaké výhody a nevýhody jsou s nimi spojeny.

Obrázek: unsplash.com

Co je to kryptoměna?

Kryptoměny jsou virtuální peníze, které fungují pomocí technologie blockchain.

Blockchain je decentralizovaná síť počítačů, které kontrolují a zaznamenávají každou provedenou transakci. Často se také nazývá „účetní knihou“. Popřípadě si blockchain můžete představit jako banku fungující bez lidí.

Díky tomuto systému se zabraňuje tzv. duplikovaným nákupům. Není tedy možné, aby někdo použil stejný bitcoin (nebo jinou kryptoměnu) k nákupu dvou různých věcí.

Kryptoměny jsou navíc zabezpečené kryptografií, což zabraňuje jejich padělání. Název "kryptoměna" je odvozen právě od této metody šifrování.

Kryptoměny se někdy také nazývají tokeny. Některé firmy si vytvořily své vlastní, aby s nimi zákazníci mohli nakupovat jejich zboží a služby.

Jak vidí kryptoměny ČNB?

Z hlediska české legislativy jsou krypta vnímány jako nehmotné, movité a zastupitelné věci.

Regulační úřady stále nahlížejí na kryptoměny s pochybnostmi. Česká národní banka se vyjádřila, že kryptoměny nepovažuje za platební prostředek.

Jelikož jsou kryptoměny velice nestabilní, nelze je vnímat jako uchovatele hodnoty, což je jedna z podstatných vlastností běžných peněz.

Která kryptoměna vznikla jako první?

V roce 2009 vznikla první kryptoměna – Bitcoin. Za vznikem této kryptoměny stojí developer nebo skupina developerů Satoši Nakamoto. Jedná se o pseudonym a identita tohoto vývojáře nebo vývojářů není dosud známá.

Od vzniku Bitcoinu uběhlo přes 10 let a zejména v posledních letech se s kryptoměnami roztrhl pytel. Podle Investopedie nyní existuje přes 4 000 kryptoměn a nové neustále přibývají.

Jaké jsou klady a zápory kryptoměn?

Jednou z hlavních charakteristik kryptoměn je jejich decentralizace a nepřítomnost centrální autority. Převod prostředků je také daleko rychlejší než u běžných bank, jelikož se peníze posílají bez nutnosti zprostředkovatelů.

Díky vysoké úrovni zašifrování jsou kryptoměny považovány za velice bezpečné. Blockchain zaznamenává všechny transakce probíhající v síti, platby jsou tedy transparentní.

Další výhodou je, že při transakci neudáváte žádné citlivé údaje. To však neznamená, že je placení pomocí kryptoměn anonymní a nedohledatelné.

Při pohledu na dlouhý list výhod spojených s kryptoměnami není divu, že je spoustu lidí vnímá jako nevyhnutelnou budoucnost.

Kryptoměny však mají i svá negativa. Jednou z hlavních je jejich volatilita. Hodnota kryptoměn závisí na nabídce a poptávce.

Při pohledu na historii hodnot Bitcoinu jasně tuto nestálost vidíme. Na začátku roku 2017 měl Bitcoin hodnotu kolem 1 000 dolarů a prosinec zakončoval dokonce s cenou 20 089 dolarů. V únoru 2018 se však Bitcoin propadl na 7 000 dolarů.

I během ledna tohoto roku můžeme vidět vysoké rozdíly v hodnotách. 8. ledna 2021 byl Bitcoin na hodnotě 41 528 dolarů, za pouhé tři dny však spadl na 30 525 dolarů.

Momentálně je kurz Bitcoinu nad 55 000 dolarů (16. března 2021).

Tohle nebyly jediné propady a vzestupy ceny za dobu existence Bitcoinu.

Výhody

• rychlé převody

• transparentnost

• bezpečnost

• odolnost vůči inflaci

• minimální poplatky za zpracování platby

Nevýhody

• nestálost

• mohou být zneužity k ilegálním aktivitám

Co je to těžba kryptoměn?

Kryptoměny nejsou hmotné platidlo jako mince a bankovky, stejně tak nejsou to samé jako peníze, které máme na účtu. Proto může být nesnadné si představit odkud se kryptoměny vlastně berou a jak se určuje jejich hodnota.

Kryptoměny se získávají těžbou. Už jsme zmiňovali blockchain, tedy síť počítačů, které schvalují a zaznamenávají všechny provedené transakce. Podobným způsobem se zároveň těží kryptoměny.

Pokaždé, když někdo chce provést převod, každý počítač v síti obdrží upozornění. Počítače musí zkontrolovat, že je všechno v pořádku a transakci potvrdit.

Aby těžaři obdrželi za potvrzení mince nebo tokeny kryptoměny, musí jako první vyřešit zadanou úlohu. Při těžbě Bitcoinu se třeba musí hádat hexadecimální číslo neboli „hash“. Jedná se o hlavolam, který musí počítač vyřešit, aby byla transakce zahrnuta do blockchainu.

Zjištění této správné kombinace písmen a čísel se také nazývá „proof of work“.

Těžba kryptoměn vyžadují náklady na energii a v současné době existují speciální centra, kde tyto těžby probíhají, jelikož spotřebovávají velké množství elektřiny.

Kryptoměny jsou stále relativní novinkou a vše se rapidní mění. Zda mají pravdu nadšenci a kryptoměny naprosto rozvrátí fungující systém, nebo jsou jenom dočasný trend, který zase rychle odezní, se teprve ukáže. Do kterého táboru se stavíte vy?

Nejnovější články