Degiro recenze: Je Degiro nejlepší broker v Česku?

DEGIRO recenze 2021 | Degiro nabízí uživatelům možnost obchodovat s akciemi. Degiro je v české republice oblíbený především pro jeho nízké poplatky.

Degiro nabízí uživatelům možnost obchodovat s akciemi. Degiro je v české republice oblíbený broker především pro jeho nízké poplatky a bezpečnost při investování do akcií

Poplatky u DEGIRO

Jak už bylo řečeno dříve, DEGIRO je skvělý broker především díky poplatkům. Oproti Fio e brokeru ušetříte v průměru okolo 80% na poplatcích. DEGIRO má poplatky přehledně uvedeny v dokumentu na stránkách. Například za nákup na Amerických burzách platíme za pokyn pouze 0.5 euro a 0,004 USD za akcii. K porovnání, fio broker má poplatky 7.5 USD za stejný pokyn.

Ideální pro pasivního investora?

Degiro nabízí uživatelům možnost nakoupit etf bez poplatků. Můžete tedy například každý měsíc investovat do etf kopírující S&P 500 a to úpně bez poplatků. Celý seznam etf, které můžete nakoupit zdarma je uveden na seznamu na stránkách degiro.

Vklady a výběry

Vkládání i výběry se provádí pomocí banovního převodu. Buď v českých korunách nebo v eurech. Vklady a výběry jsou zdarma a trvají cca 2 dny. Pokud vložíte peníze v korunách. Budou automaticky převedeny na Eura a to za tržní kurz, degiro si bere zanedbatelný poplatek 0.1% když to opět porovnáme například s fio e brokerem tak zde DEGIRO jednoznačně vyhrává. U fia je rozdíl mezi nákupem a prodejem cca 10%. Což je obrovský rozdíl.

Bezpečnost u DEGIRO

Snad nejdůležitější bod je bezpečnost. Degiro je dle mého názoru velice bezpečné.

U DEGIRO si můžete být jisti, že vaše investice jsou drženy bezpečně. K držení vašich aktiv používá DEGIRO samostatnou entitu (SPV). To znamená, že vaše aktiva jsou držena odděleně od aktiv společnosti DEGIRO. Jediným úkolem této entity je správa a ochrana vašich investic. Ze zákona nemůže SPV vykonávat žádné obchodní činnosti. V případě, že by se společnosti DEGIRO něco stalo, nebudou vaše investice součástí právní podstaty, ale zůstanou v úschově samostatné entity. Tato entita bude držet vaše aktiva u třetích stran. Pokud je to možné nebo právně vyžadováno, společnost DEGIRO bude požadovat, aby tyto třetí strany zajistily segregaci aktiv, aby byly investice klientů společnosti DEGIRO chráněny i proti jejich bankrotu.

Celkové hodnocení brokera 90%

Typy účtů u Degiro

Při registraci si můžete vybrat ze 4 typů účtů: Custody, Basic, Active a Trader, výběr účtu Vám ovlivní jaké finanční instrumenty budete mít k dispozici. Například pokud chcete obchodovat opce, musíte mít účet trader. Při zakládání účtu, pokud sami nezvolíte jiný typ profilu, vám bude automaticky otevřen účet typu Basic.

Rozdíly jedlitlivých účtů najdete níže. Pokud jste ale začátečník myslím si, že profil Basic nebo Custody je pro Vás nejvhodnější. Pro zkušené může dávat smysl i například profil Trader.

Typ účtu se dá později z profilu Basic změnit například na Trader. Změnu zpět na profil Basic už ovšem za Vás musí provést v DEGIRU. Můžete o to požádat emailem zaslaným na podporu DEGIRA.

1. Custody

S účtem typu Custody, můžete nakoupit akcie, ETF a další aktiva na platformě DEGIRA. Nemáte ovšem k dispozici debit money, různé deriváty a shortování.

Akcie, které jsou drženy v rámci účtu Custody, nebudou propůjčovány společností DEGIRO a proto jsou takové cenné papíry chráněny proti krachu společnosti DEGIRO. Na druhou stranu musíte platit poplatek za zpracování dividend.

2. Basic

U účtů typu Basic máte k dispozici úplně stejné možnosti jako s účtem Custody. S typem tohoto účtu tedy můžete nakupovat akcie, ovšem umožňujete Degiru, aby Vaše cenné papíry půjčovala k shortování.

Na druhou stranu neplatíte poplatek za zpracování dividendy. Já osobně jsem se rozhodl pro tento profil. Věřím, že společnost DEGIRO je stabilní a nebude mít žádné finanční problémy. Nevadí mi tedy, že jsou mé akcie půjčovány.

3. Active

U účtu Active máte přístup ke všem produktům společnosti DEGIRO a to včetně ruzných derivátů, debit money a shortování akcií.

Tento typ účtu je vhodný pokud máte v plánu využívat různé deriváty a jiné produkty. Pro začátečníka se pravděpodobně nebude jednat o dobrou volbu.

4. Trader

Úplně stejný jako účet Active akorát má mnohem vyšší limity pro různé instrumenty.

Vhodné pro opravdu zkušené obchodníky, kteří si uvědomují rizika spojená s využitím daných instrumentů.

Obchodní platforma na Degiro

Degiro umožňuje obchodování na velmi jednoduché platformě WebTrader. Platforma je dostupná jak pro web tak i pro mobilní telefon a nebo tablet. Platforma je přehledná a velmi jednoduchá pro použití. Uživatelské rozhraní je přívětivé a nákup akcií je jednoduchý. Nevýhoda může být chybějící demo účet, takže si bohužel platformu nemůžete jen tak na nečisto vyzkoušet.

Na platformě máte přehled o portfoliu, můžete si vytvořit watchlist a máte také k dispozici spoustu informací o jednotlivých akcií.

Navíc máte k dispozici přehled zpráv z trhu, který se především na mobilním telefonu hodí.

Celkové hodnocení brokera 90%

Nevýhody DEGIRA

K nevýhodám degira nepochybně patří poplatky za obchod. V dnešní konkurenci brokerů, kteří poplatky namají je DEGIRO nepochybně horší co se poplatků týče.

Nejedná se pouze o poplatky za obchod. Jedná se dále o poplatky za použití burzy, který se platí každý rok. Jendá se o 2-3 eura za jednu burzu kterou využiteje ročně. Většinou při nákupu používáme tak 2 až 3 burzy, takže se tento poplatek většinou pohybuje pod hranicí 10 eur ročně.

Snad žádný z konkurentů takový poplatek nemá. Z mého pohledu se jedná o jednoznačnou nevýhodu degira.

Další nevýhoda může být při nákupu českých akcií, které vyplácí dividendu. Můžete být nepříjemně překvapeni když dostanete výpis z DEGIRA a uvidíte 35% daň z dividendy. Podle zákonů by v česku měla být pouze 15%.

Výhody DEGIRA

K výhodám degira patří určitě 15% daň z dividendy u amerických akcií, které jsou na takzvaném green listu. Jedná se o jednoho z mála brokerů, který Vám reálně účtuje pouze 15% daň z dividend z USA.

Další výhoda je bezpečnost. Degiro je jeden z mála brokerů, který vám umožní akcie vlastnit na Vaše jméno. Reálně jste tedy napsáni jako vlastníci akcie a máte právo hlasovat například na valné hromadě společností.

Z mého pohledu je důležité, aby byl broker transparentní a neměl skryté poplatky. Degiro mi v této oblasti opět přijde nejlepší. Všechny poplatky jsou transparentně uvedeny na stránkách degira.

Výběr instrumentů je na degiru lepší než u konkurentů. Všeobecně mi přijde, že na degiru máte k dispozici hodně akcií a to všetně small-cap akcií z evropy, které u spousty ostatních brokerů nenajdete.

Zkušenosti s DEGIRO

zkušenost s Degiro je všeobecně pozitivní. Určitě nelituji toho, že jsem si založil účet. Poplatky jsou sice nepříjemné, pořád jsou ale poměrně nízké (například oproti fio a ostatním). Každý broker se snaží vydělat peníze. Pokud je tedy broker bezpoplatkový je velmi pravděpodobné, že si ty poplatky skryje někde jinde. Dřív nebo později je ale stejně zaplatíte. Kdyby brokeři opravdu poskytovali nákup akcií zdarma a bez jakýchkoliv skrytých poplatků, pravděpodobně by zkrachovali. U Degira se mi navíc líbí bezpečnost. Pokud chci, akcie mohu mít napsány na mé jméno, broker je navíc regulován evropskými úřady a nemá sídlo na Kypru.

Celkové hodnocení brokera 90%

Video recenze DEGIRO

Jelikož jsem také aktivní na youtube můžete se podívat na moji video recenzi Degira.

Registrace u DEGIRO

Registrace a nákup akcií je poměrně jednoduchý. Je třeba si dávat pozor na typ účtu který vybíráte a ze začátku také musíte dávat pozor když chcete provést obchod. Jelikož degiro nemá demo účet, chyba v zadání požadavku Vás může stát nemálo peněz.

Níže najdete video turoiál pro registraci na DEGIRO.

Časté dotazy - Degiro

Jaké má Degiro poplatky?

Degiro je jeden z brokerů, který nenabízí obchodování akcií zdarma. Nicméně poplatky za obchodování akcií jsou relativně nízké, pro přesný seznam poplatků můžete navštívit stránky degira kde najdete kalkulačku poplatků. Stačí zadat kolik akcií chcete koupit a na jaké burze a degiro Vám spočítá kolik zaplatíte.

Je Degiro nejlepší broker v Česku?

Pro určité typy investorů ano. Pro určité typy investorů ne. Například, pokud jste někdo kdo chce každý měsíc vkládat menší částku (řekněme pár tisíc) a postupně chce přikupovat akcie každý měsíc. Myslím si, že by pro Vás mohlo být lepší eToro nebo jiný broker, který nabízí zlomkové akcie. Naopak pokud chcete investovat větší částky a chcete nakoupit dividendové akcie v USA. Pak je pro Vás pravděpodobně degiro dobrá volba.

Je Degiro podvod?

Není. Degiro je broker, který je regulován evropskými úřady. Nejedná se o brokera, který má sídlo na Kypru. Jedná se o společnost se sídlem v Nizozemí. Je tedy regulována Nizozemskými úřady.

Jaké jsou zkušenosti s degiro po 2 letech používání?

Všeobecně bych brokera hodnotil pozitivně. Pro určité účely je asi to nejlepší co se na českém trhu dá najít. Nicméně hodně záleží na Vašem stylu investování. Pro spoustu investorů bych degiro jako brokera nedoporučoval. Například já osobně, degiro používám především pro USA akcie, které platí dividendu a investuji tam většinou částky vyšší než 100 000 Kč.

Nejnovější články