Autor: Filip Kejval

Do čeho investovat během recese

Recese není jen o slabém hospodářském růstu. Často je doprovází několik dalších charakteristik - rozsáhlá ztráta pracovních míst, méně dostupných pracovních míst a větší vládní pomoc.

Recese není jen o slabém hospodářském růstu. Často je doprovází několik dalších charakteristik - rozsáhlá ztráta pracovních míst, méně dostupných pracovních míst a větší vládní pomoc (vzpomeňte si na stimulační platby a zvýšené dávky v nezaměstnanosti).

Recese označuje období poklesu HDP a je obecně definována jako trvalý pokles po dvě nebo více po sobě jdoucích čtvrtletí.

Během recese hodnoty akcií často klesají. Teoreticky je to pro stávající portfolio špatná zpráva, nicméně nechat investice na pokoji znamená nezablokovat ztráty spojené s recesí prodejem.

Investovat během recese může být skvělý nápad - ale pouze v případě, že jste na to v dostatečně silné finanční pozici a pouze pokud máte správný přístup a postoj. Nikdy byste neměli ohrožovat své krátkodobé finanční zabezpečení kvůli dlouhodobému zisku. Pamatujte, že pokud vás trápí finanční situace, není ostuda nevyužít příležitostí. Místo toho se soustřeďte na placení účtů a udržování fyzického a duševního zdraví. Investice můžete vždy zvýšit v pozdější fázi života - až budete mít jistější zaměstnání, stabilnější výdělky a celkově klidnější mysl.

Reálné výsledky investování v době recese

Dlouhodobí investoři, kteří vložili peníze do práce během recese, si časem vedli docela dobře. Podíváme-li se na údaje ze tří nedávných recesí před pandemií COVID-19 - velká recese v letech 2007-2009, recese v roce 2001, kterou podnítil krach dot-comu a útoky z 11. září, a recese v letech 1990-1991, která následovala po dlouhé hospodářské expanzi v 80. letech - možná budete překvapeni dlouhodobými výsledky, i když načasování investorů nebylo dokonalé.

Pokud investujete v době recese na nejnižším bodě trhu, pravděpodobně se vám bude časem dařit docela dobře. Investoři by si však měli uvědomit jednu věc: snaha o načasování trhu je téměř vždy prohraná bitva. Neexistuje žádná křišťálová koule, která by vám řekla, kdy trh dosáhne dna. Jinými slovy, nebudete investovat v naprosto ideální dobu.

Ale ani nemusíte. I kdybyste investovali do indexového fondu S&P 500 v nejhorším možném okamžiku v roce 2007 - na vrcholu trhu před začátkem finanční krize - dosáhli byste za 13 let od té doby ročního výnosu 8,4 %. Kdybyste nakoupili na vrcholu před recesí v letech 1990-1991, dosáhli byste za téměř 30 let anualizovaného výnosu 9,8 %.

Přemýšlejte, co to znamená. Pokud byste investovali 10 000 USD do standardního indexového fondu S&P 500 v nejhorší možné době během recese v letech 1990-91, vaše investice by dnes vzrostla na hodnotu více než 150 000 USD, za předpokladu, že by byly po cestě reinvestovány dividendy.

Do čeho investovat během recese

V minulé části jsme se zmínili o indexových fondech, které mohou být skvělým způsobem investování - ať už jde o recesi, nebo ne. Nákupem indexových fondů - zejména indexových fondů S&P 500 - sázíte na dlouhodobý úspěch amerických podniků. Po dlouhá období to byla docela solidní sázka.

Naprosto však chápeme, že mnoho lidí, kteří čtou tento článek, dává přednost investování do jednotlivých akcií. Nejlepší investiční strategií v jakémkoli prostředí je najít dobré podniky a držet se jich tak dlouho, dokud zůstanou dobrými podniky, ale toto zaměření na kvalitu je obzvláště důležité v recesi.

Příklad během pandemie COVID-19 a následné recese měly společnosti v postižených odvětvích, které měly silnější rozvahu při vstupu do krize, výhodu oproti těm, které ji neměly. Společnosti s finanční flexibilitou, které byly schopny přežít dlouhý rozvrat, začaly vypadat jako vynikající dlouhodobé investiční příležitosti, zatímco společnosti s jinak dobrým podnikáním, ale nízkou likviditou, patřily k nejhůře postiženým akciím a některé nepřežily.

V recesi může být stejně důležité, jak investujete, jako do čeho investujete. V období recese bývají akcie poměrně volatilní, což vám potvrdí každý, kdo se na trhu pohyboval během finanční krize v letech 2008-2009.

Naproti tomu, abyste se snažili načasovat trh, investujte raději postupně. Tato strategie, známá jako průměrování dolarových nákladů, znamená investování stejných částek v dolarech v určitých časových intervalech na rozdíl od nákupu všech akcií najednou. Pokud budou ceny nadále klesat, můžete toho využít a nakoupit více. A pokud ceny začnou růst, nakonec nakoupíte více akcií za nižší ceny a méně akcií, když vaše oblíbené akcie začnou zdražovat.

Zkrátka recese může být skvělou příležitostí k nákupu akcií špičkových podniků za výhodné ceny.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články