Do Ruska tečou miliardy z prodeje ropy, dochází mu ale kupci

Rusko se možná potácí v miliardových příjmech z ropy díky vysokým cenám ropy, které jsou přímým důsledkem západních sankcí, ale jeho seznam potenciálních zákazníků se zmenšuje a musí stále více a více doufat v největšího dovozce komodit Čínu.

Rusko se možná potácí v miliardových příjmech z ropy díky vysokým cenám ropy, které jsou přímým důsledkem západních sankcí, ale jeho seznam potenciálních zákazníků se zmenšuje a musí stále více a více doufat v největšího dovozce komodit Čínu. 

USA uvalily plné embargo na dovoz ruských komodit, zatímco Spojené království postupně ukončí nákupy ruského paliva. EU zakázala dovoz ruského uhlí, ale stále se snaží přimět všechny členské země, aby souhlasily se zákazem ropy a rafinovaných produktů.

EU byla největším ruským odběratelem ropy a představovala přibližně 3 miliony barelů denně z jejích zhruba 7 milionů barelů denně ve vývozu. 

Země jako Indie a Čína zasáhly, aby získaly ruskou ropu za výhodné ceny, ale v mnohem menších objemech. Například Indie nakoupila od invaze na Ukrajinu nejméně 40 milionů barelů ruské ropy, čímž překonala množství, které nakupovala v průběhu roku 2021. Stále se to však rovná pouze asi 450 000 barelům denně.

Velkým zákazníkem je obvykle také Čína. Nezávislé ropné rafinérie v zemi nakupují levnou ropu. Ale zatímco Čína v poslední době odebírá velké množství ruské ropy, její přepravci již dovážejí 1 milion barelů námořní ruské ropy. Země je stále vystavena řadě tvrdých omezení týkajících se koronaviru, která zatěžovala poptávku po komoditách.

A i kdyby se poptávka z Číny plně zotavila, dvě země, které by odebraly ruskou ropu – Indie a Čína – by nenahradily ztrátu poptávky EU, řekl Fernando Ferreira, analytik geopolitických rizik Rapidan Energy Group.

"Čína a Indie samy o sobě nepřijdou na pomoc," řekl.

Hledání nových kupců

Krátkodobým řešením pro Rusko by bylo najít nové trhy. "Budou se snažit najít nové kupce," řekl Ferreira. "Přesunuli velkou část své zákaznické základny z Evropy do Asie a všechna dosavadní narušení se jim podařilo kompenzovat prodejem více do Indie a Číny."

Indie má například dlouhodobé obchodní dohody a obchodní a strategické vztahy se zeměmi Perského zálivu, které by chtěla udržovat. "To omezí, kolik ropy budou odebírat z Ruska," řekl Ferreira.

Přepravní omezení by bránila ruské schopnosti přesunout více ropy do Asie, protože se více majitelů přepravních společností a pojistitelů vyhýbá manipulaci s ruskou ropou v důsledku přísnějších omezení ze strany EU.

Zdroje: insider.com , unsplash.com

Nejnovější články