Autor: Adam Spáčil

Dolar se dostal na měsíční maximum poté, co představitelé Fedu naznačili závazek k dalšímu zvyšování sazeb

Dolar se v pátek vyšplhal na nové měsíční maximum poté, co jestřábí výroky představitelů Federálního rezervního systému přiměly investory, aby se vrhli na bezpečné aktivum.

Dolar se v pátek vyšplhal na nové měsíční maximum poté, co jestřábí výroky představitelů Federálního rezervního systému přiměly investory, aby se vrhli na bezpečné aktivum.

Dolarový index si připsal 0,25 % a obchodoval se na úrovni 107,76 a zamířil k největšímu týdennímu růstu od poloviny března 2020, přičemž tento týden zatím posílil o 2,1 %.

Jeho silný výkon byl výsledkem dalšího kola prohlášení představitelů Fedu, kteří zopakovali svůj závazek zvýšit úrokové sazby, aby ochladili inflaci, která je stále na 40letých maximech.

Prezidentka Fedu v San Francisku Mary Dalyová uvedla, že zvýšení sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů v září by bylo "rozumným" způsobem, jak zkrotit inflaci. Naznačila, že Fed by mohl pokračovat ve zvyšování sazeb až do roku 2023.

"[Spotřebitelé] jsou závislí na tom, že Fed nezavede zbytečnou volatilitu. To nejhorší, co vás jako podnikatele nebo spotřebitele může potkat, je rychlý růst sazeb a jejich následný pokles... ... To prostě vyvolává velkou opatrnost a nejistotu," řekla CNN.

Podobně se vyjádřil i prezident Fedu v St. Louis James Bullard, který uvedl, že by příští měsíc nejraději zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů, a poznamenal, že Fed by neměl "protahovat" proces zvyšování sazeb do příštího roku.

"Měli bychom pokračovat v urychleném postupu k takové úrovni základní sazby, která bude vytvářet výrazný tlak na snižování inflace" a "opravdu nevím, proč chcete protahovat zvyšování úrokových sazeb do příštího roku," řekl Bullard ve čtvrtek deníku Wall Street Journal.

Retorika Fedu přiměla investory k hromadění peněz v zelené měně, protože naznačuje, že centrální banka bude jednat tak, aby udržela ekonomiku pod kontrolou a zabránila dalšímu růstu inflace. Politici toto poselství prosadili v červencovém zápisu zveřejněném na začátku tohoto týdne, který naznačil, že Fed zůstane u zvyšování sazeb, aby odvrátil inflaci.

"Americký dolar je barometrem globální likvidity a jeho další růst by nakonec utlumil zlepšení finančních podmínek, které jsme zaznamenali od červnových minim na akciových trzích," uvedli analytici Saxo Bank.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články