Drobným investorům dochází finanční a emocionální kapitál, aby mohli pokračovat v agresivním nakupování poklesu na akciovém trhu, tvrdí výzkumná společnost

Maloobchodníci vkládají do amerických akcií méně peněz a tento oslabující trend by mohl trvat i po část letošního léta, uvedla ve středu výzkumná společnost Vanda.

Maloobchodníci vkládají do amerických akcií méně peněz a tento oslabující trend by mohl trvat i po část letošního léta, uvedla ve středu výzkumná společnost Vanda.

Podle firmy, jejíž nástroj VandaTrack monitoruje maloobchodní aktivitu u tisíců amerických akcií a ETF, došlo k jasnému poklesu tempa přílivu akcií, přičemž celkové nákupy na tříměsíční klouzavé bázi klesly na 73 miliard USD ze 77 miliard USD na začátku dubna.

Zpomalení by podle ní mohlo přetrvávat i v nadcházejících jednom až dvou měsících, částečně proto, že se investoři potýkají s obtížnou makroekonomickou situací a jejich důvěra je oslabována špatnou výkonností portfolia.

"Vzhledem k tomu, že podíl osobních úspor na disponibilním příjmu se v USA nyní vrátil na úroveň před krizí (6,2 %), pochybujeme, že drobní investoři budou mít mnohem více finančního a emocionálního kapitálu, aby pokračovali v agresivních nákupech, zejména pokud by akcie zažily další pokles z těchto úrovní," napsali v týdenní aktualizaci výzkumní pracovníci společnosti Vanda Marco Iachini a Giacomo Pierantoni.

"Náš názor se navíc opírá o skutečnost, že průměrný investor čelí >20% poklesu svého akciového portfolia," uvedli. "Pro srovnání, během výprodeje COVID drobní investoři kapitulovali poté, co se propad jejich portfolia dostal pod 25 %, zatímco v předchozích případech začali drobní investoři čistě prodávat akcie, kdykoli průměrné portfolio překročilo hranici -8,5 %."

Referenční index S&P 500 se nedávno vrátil do oblasti korekce, tedy ztráty 10 % nebo více oproti nedávnému maximu, poté, co během březnové rallye snížil svůj pokles. Akcie se letos stáhly zpět převážně v důsledku toho, že Federální rezervní systém začal a naznačil dlouhé a agresivní tempo zvyšování úrokových sazeb s cílem snížit desetiletí vysokou inflaci, která v březnu dosáhla 8,5 %. Očekávalo se, že Fed ve středu přinese zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, což je největší zvýšení od roku 2000.

Vanda také uvedl, že bohatší a starší retailoví investoři nejsou od roku 2009 vůči akciím tak medvědí, což by je v kombinaci s atraktivnějšími výnosy z hotovosti mohlo vést k přesunu části alokace aktiv do fondů peněžního trhu.

Při pohledu na prosinec 2018, kdy byl výprodej na trhu způsoben jestřábí měnovou politikou Fedu, firma uvedla, že by se to mohlo projevit v negativní 3% rotaci z akcií do produktů nahrazujících hotovost.

"Trhy si vždy najdou způsob, jak investory podrobit nejtěžším zkouškám... čas ukáže, zda se novodobá mentalita "diamantových rukou" udrží," uvedli výzkumníci.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články