Důsledky příští recese budou téměř opačné než v roce 2020

Na začátku roku 2020 se americká ekonomika nebývale propadla, když se po celé zemi rozšířila první vlna COVID-19.

Na začátku roku 2020 se americká ekonomika nebývale propadla, když se po celé zemi rozšířila první vlna COVID-19. Výdaje na osobní služby se propadly. Nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně v novodobé historii, protože společnosti oznámily rozsáhlé propouštění. Celkový hospodářský růst se propadl nejvíce v historii.

Ale další recese bude opačná, výdaje na zboží se vrátí na úroveň před krizí, služby budou pokračovat v rozmachu a ekonomická bolest bude mnohem menší.

Zda se USA v příštím roce propadnou do recese, se teprve uvidí. To však ekonomům nebrání v tom, aby se snažili odhadnout, co se stane, a jejich prognózy naznačují, že příští pokles by mohl být dokonalým protipólem recese z počátku roku 2020.

Rozdíly vyplývají z nejpravděpodobnější příčiny příští recese. Medvědí ekonomové se vesměs shodují, že propad bude poháněn snahou Federálního rezervního systému o ochlazení inflace, což by mělo vést k "normálnější" recesi, než byla ta, kterou vyvolala bezprecedentní krize veřejného zdraví v roce 2020.

Zvýšení sazeb a slabší poptávka sice mohou růst zpomalit, ale nezpůsobí takový propad jako před více než dvěma lety. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí roku 2020 snížil anualizovaným tempem 31,2 %, což představuje s neuvěřitelně velkým odstupem nejhorší čtvrtletí hospodářského poklesu přinejmenším od roku 1947. Pokud se neobjeví nová, mnohem závažnější varianta viru nebo nepředvídatelná událost typu "černá labuť", je nepravděpodobné, že by Spojené státy čelily dalšímu propadu podobnému tomu před dvěma lety.

"Rok 2020 byl samozřejmě velmi unikátní situací," řekl v květnu pro Insider Alex Lin, hlavní ekonom Bank of America.

"Rychlost a rozsah poklesu byly něco, co jsme nikdy předtím neviděli," dodal Lin. "Spotřebitelé v průběhu tohoto cyklu nashromáždili spoustu bohatství, a tak bude existovat určitá odolnost."

Znovuotevření ekonomiky rozpoutalo obrovskou poptávku po podnicích, které lidé nemohli využívat. Tento posun je silný i dnes, kdy zákazníci přesměrovávají své výdaje za zboží na služby, jako je cestování, stravování a živá zábava.

Tento posun je klíčový pro to, aby ekonomika neutrpěla výrazný pokles, uvedl Brett Ryan, hlavní ekonom Deutsche Bank v USA. Podle banky ponesou hlavní tíhu případného zpomalení výrobci zboží, zatímco sektory služeb budou směřovat k plnému oživení. Podle Ryana bude pokles vypadat spíše jako zpomalení v jednotlivých odvětvích než jako "masivní pokles" ve všech odvětvích.

"Nevidíme, že by spotřebitelé byli příliš zadlužení a museli by brzdit své výdaje," dodal. "Je to všechno o straně zboží, která vám dá mírnou recesi, jen se výdaje za zboží stáhnou zpět na trend před COVID."

Jistě, americká ekonomika se stále může vyhnout jakékoliv recesi. Květnová zpráva o zaměstnanosti ukázala, že růst mezd zpomaluje zdravým tempem, což mnohé vedlo k tomu, aby omezili své obavy z hrozícího poklesu a předpověděli mírnější přechod k normálnímu trhu práce, nikoliv ke krachu, který by byl vyvolán Fedem. Růst mezd zpomalil a participace se zlepšila, což naznačuje zmírnění inflačních tlaků na trhu práce. Michael Feroli, hlavní ekonom americké banky JPMorgan, v pátek uvedl, že zpráva je "pravděpodobně tím nejlepším", v co může Fed doufat "v počátcích cyklu zpřísňování".

Ekonomika však stále není z nejhoršího venku. Inflace zůstává vysoká a náznaků trvalého ochlazení je zatím málo. Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že ačkoli je možné "měkké nebo mírné přistání", vyhnout se recesi bude "náročné".

Pokud však v USA dojde k poklesu, nebude se ani zdaleka podobat tomu nedávnému. Nejlépe by se dařilo podnikům s největšími ztrátami v roce 2020 a místo hospodářského propadu by si lidé mohli oddechnout, protože by věděli, že pravděpodobnější je spíše pokles.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články