Egyptský plyn by měl začít proudit do Libanonu v příštích třech měsících

Egyptský plyn by měl začít proudit do Libanonu v příštích třech měsících, řekl americký vyslanec pro energetiku.

Podle Amose Hochsteina, který je hlavní poradce pro americké ministerstvo zahraničí pro globální energetickou bezpečnost, by zemní plyn z Egypta do Libanonu mohl začít proudit během dvou až tří měsíců. V září se dohodly vlády čtyř zemí na vedení plynu z Egypta přes Jordánsko a Sýrii, aby se zmírnila energetická krize v Libanonu. Egyptský ministr ropného průmyslu Tarek El-Molla tehdy uvedl, že plán, který je podporám Spojenými státy, by měl být realizován při "nejbližší příležitosti," uvedla agentura Reuters.

Hochstein dále uvedl, že než bude ropovod, je nutné udělat ještě spoustu práce, ale je přesvědčen, že plán snahy o propojení jordánské a libanonské energetické sítě bude úspěšný. 

"S každým dalším týdnem jsem optimističtější, že budeme schopni zajistit tok plynu a propojit energii v příštích dvou, třech měsících," řekl Hadley Gamble.

Na otázku, zda by se tak mělo stát před libanonskými volbami, které se budou konat v roce 2022, odpověděl, že "doufá, přinejmenším by měla fungovat dohoda o plynu a plyn bude proudit dlouho předtím." 

Energetická situace v Libanonu

I kdyby však obě snahy, plyn z Egypta a připojení k jordánské energetické síti, pomohly stabilizovat elektroenergetickou krizi v Libanonu, nejednalo by se o "konečné řešení," řekl Hochstein. 

Tyto projekty jsou pouze na poskytnutí elektřiny několik hodin denně. Potřebujeme se dostat na nepřetržitý provoz,", dodal. 

Podle Světové banky se Libanon potýká s hospodářskou krizí, která je nejhorší v novodobé historii. Výpadky elektřiny jsou na denním pořádku, například v říjnu trval 24 hodin. 

Podle Hochsteina jsou průběžné výpadky, které v Libanonu přicházejí nečekaně signálem, že naděje země, neboli "světlo na konci tunelu" bliká. "Musíme se postarat, aby to blikající světlo nezhaslo," řekl. 

Finanční pomoc nebude užitečná, pokud země nebude mít stabilní zdroj energie, který lidem umožní žít s určitou jistotou, řekl Hochstein a tím hlavně poukázal na zemědělce, kteří nemají dostatek paliva, aby mohli odvézt svou produkci na trh a malé podniky, kteří potřebují elektřinu na provoz počítačů. 

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články