Autor: Radka Guzi

Ekonomika Asie čelí v roce 2022 třem hlavním rizikům

Asijské země budou podle hlavního ekonoma Carlose Casanovy čelit v tomto roce třem velkým rizikům.

Asijské země budou podle hlavního ekonoma Carlose Casanovy čelit v tomto roce třem velkým rizikům. Obecněji řečeno, rozvíjející se trhy v regionu, i když mají dobrou pozici, budou těmito faktory více ovlivněny, zdůraznil Casanova, zvláště pokud Fed bude na politické frontě postupovat agresivně.

"Máme rostoucí počet omikronů." V Číně jsme ocenili pomalejší růst kolem 5 %. A nyní zápis ze zasedání Fedu naznačuje, že tempo snižování bude rychlejší, než se očekávalo,“ informoval v pátek „Squawk Box Asia“ a dodal, že tyto faktory „představují hrozbu pro region jako celek“.

Americká centrální banka minulý týden vyděsila investory poté, co zápis z jejího prosincového zasedání signalizoval, že členové jsou připraveni zpřísnit měnovou politiku agresivněji, než se původně očekávalo.

Federální rezervní systém naznačil, že může být připraven začít zvyšovat úrokové sazby, odvolat svůj program nákupu dluhopisů a zapojit se do diskusí na vysoké úrovni o snížení držby státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami.

Zatímco rozvíjející se asijské trhy mají dobrou pozici, tyto faktory na ně budou mít větší vliv, zvláště pokud se Fed bude na politické frontě pohybovat agresivně, zdůraznil Casanova.

"Mezi rozvíjejícími se trhy v Asii a USA dojde ke skutečné kompresi sazeb," uvedl. To může vést k dalšímu odlivu dluhopisů v regionu, zejména z ekonomik, které jsou zranitelnější, dodal.

V roce 2013 Fed spustil takzvaný „taper záchvat vzteku“, když začal ukončovat svůj program nákupu aktiv. Investoři zpanikařili a vyvolalo to výprodej dluhopisů, což způsobilo prudký nárůst výnosů státních dluhopisů.

V důsledku toho utrpěly rozvíjející se trhy v Asii prudký odliv kapitálu a znehodnocení měny, což donutilo centrální banky v regionu zvýšit úrokové sazby, aby ochránily své kapitálové účty.

Vše závisí na tom, jak Fed v nadcházejících měsících normalizuje svou politiku, řekl Casanova.

„To, čemu se snažíme vyhnout, je situace, kdy jsou aktivnější při snižování své rozvahy a zároveň zavádějí tři zvýšení sazeb v roce 2022,“ poznamenal s tím, že by se to mohlo promítnout do dalšího odlivu regionu a deflačních tlaků.

Očekávání vůči klimatu

Očekává se, že ekonomiku Asie zasáhnou také změny a opatření, která by měla zlepšit situaci životního prostředí. Tlak na zmírnění znečištění a zachování klimatických podmínek proudí několika směry. Nejen z centrálních organizací, nýbrž i od firem, které v Asii mají své továrny, a také od zákazníků samotných. Čím dál více zákazníků zkoumá původ zboží, které kupuje a zvyšuje se poptávka právě po takových produktech, které jsou šetrné k našemu životnímu prostředí.

Očekávání inovací

Tlak na šetrné zacházení s přírodou podpořený zvýšenou poptávkou zákazníků může vést k zajímavým inovacím, které nám přinesou opravdový pokrok. Tato situace dává totiž prostor vědcům a výzkumníkům, kteří na základě poptávky dodavatelů mají možnost přijít s nápadem, který stlačí náklady dolů a zároveň splní požadované podmínky pro zachování klimatu. Můžeme tedy i očekávat, že ekonomika Asie přijde s novými zajímavými a inspirativními nápady, které by zároveň byly šetrné k životnímu prostředí.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články