Elektrická vozidla dominovala reklamám Super Bowlu, ale stále tvoří pouze 9 % prodejů osobních aut

Šest ze sedmi značek automobilů, které provozovaly reklamu během Super Bowlu, představovalo elektrická vozidla, podle analýzy zveřejněné v pondělí online nákupním tržištěm Cars.com.

Šest ze sedmi značek automobilů, které provozovaly reklamu během Super Bowlu, představovalo elektrická vozidla, podle analýzy zveřejněné v pondělí online nákupním tržištěm Cars.com.

Start-up Polestar představil svůj Polestar 2, zatímco korporátní značka GM inzerovala několik elektromobilů. Mezi další značky prosazující elektromobily patřily BMW, GM’s Chevy, Kia, Nissan a Toyota.

Tyto náklady na reklamu jsou známkou toho, kam se automobilový průmysl ubírá, ale neodrážejí aktuální situaci prodeje automobilů. Podle nového průzkumu zveřejněného v pondělí společnosti Canalys tvořily pouze 9 % z celkového celosvětového prodeje osobních automobilů elektrická vozidla.

V roce 2021 se podle Canalys celosvětově prodalo 6,5 milionu EV. To zahrnuje plně elektrické a plug-in hybridní osobní vozy a představuje 109% nárůst oproti roku 2020.

Pro srovnání, celkový celosvětový trh osobních automobilů vzrostl v roce 2021 o 4 %, uvedl Canalys.

To znamená, že trh s elektrickými vozidly roste celkově více než 25krát rychleji než trh s automobily, ale stále je to jen malá část z celkového počtu.

Z 6,5 milionu EV prodaných v roce 2021 bylo 3,2 milionu EV prodáno v roce 2021 do pevninské Číny a 2,3 milionu EV v Evropě.

„V mnoha evropských zemích představovaly elektromobily více než čtvrtinu prodaných nových vozů,“ uvedl ve zprávě Ashwin Amberkar, analytik společnosti Canalys. „Zákazníci ale musí být trpěliví. Devět až 12 měsíců čekání na nový elektromobil není nic neobvyklého.

Tesla má silnou pozici v prodeji EV ve Spojených státech, přičemž téměř 60 % prodejů EV v USA připadá na automobilku Elona Muska.

„Prodeje EV konkurence se ani zdaleka neblíží Tesle v USA, protože dodávky Modelu 3 v roce 2018 vzrostly,“ uvedl ve zprávě Chris Jones, viceprezident a hlavní analytik společnosti Canalys. "Tesla dokonce na celkovém trhu převyšuje počet prémiových značek automobilů."

Se svou masivní stopou v prodeji EV ve Spojených státech má Tesla na globálním trhu mírný náskok před zbytkem trhu EV. 14 % celosvětového prodeje EV tvořila Tesla, následovaná skupinou Volkswagen s 12% podílem na celosvětovém trhu EV.

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články