Elon Musk blokuje Ukrajině používání Starlinku na Krymu kvůli obavám, že by Putin mohl použít jaderné zbraně

Elon Musk osobně odmítl ukrajinskou žádost o rozšíření své satelitní internetové služby na Krym, protože se podle v úterý zveřejněné zprávy obává, že snaha o znovudobytí poloostrova od ruských sil by mohla vést k jaderné válce.

Elon Musk osobně odmítl ukrajinskou žádost o rozšíření své satelitní internetové služby na Krym, protože se podle v úterý zveřejněné zprávy obává, že snaha o znovudobytí poloostrova od ruských sil by mohla vést k jaderné válce.

Po únorové ruské invazi na Ukrajinu Musk - a americká vláda - poskytl Kyjevu tisíce systémů Starlink, které umožnily ukrajinským silám komunikovat v dříve mrtvých zónách. Nízké energetické nároky satelitních přijímačů této služby umožnily její připojení k průzkumným dronům, uvedl server Yahoo News, což poskytuje cenné informace o pohybu ruských vojsk v reálném čase a možnost jejich zaměření.

Nedávno se však objevily problémy. Minulý týden deník Financial Times uvedl, že služba trpí "katastrofálními" výpadky na frontách, což vyvolalo spekulace, že byla vypnuta v oblastech kontrolovaných Ruskem - možná proto, aby Kreml sám nemohl síť využívat.

Na Twitteru Musk uvedl, že nemůže komentovat podmínky na bojišti, protože "to je tajné". V rozhovoru s politickým analytikem Ianem Bremmerem z Eurasia Group koncem září však Musk zřejmě potvrdil, že satelitní služba byla záměrně vypnuta.

Musk v rozhovoru s Bremmerem uvedl, že byl požádán ukrajinským ministerstvem obrany, aby aktivoval službu Starlink na Krymu, který byl v roce 2014 napaden a nezákonně anektován Ruskem. Podle Bremmera Musk "odmítl s ohledem na možnost eskalace".

Podle Bremmera Musk tvrdil, že nedávno hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ujistil, že je "připraven jednat" (Musk tento měsíc navrhl mírový plán pro Ukrajinu, který je považován za odpovídající ruským zájmům). V tomto rozhovoru Putin údajně pohrozil použitím jaderných zbraní, pokud se Ukrajina pokusí znovu dobýt Krymský poloostrov, který slouží jako základna pro ruské námořní síly v Černém moři.

Na Twitteru však Musk kategoricky popřel, že by v poslední době s ruským vůdcem hovořil, a napsal, že "s Putinem mluvil pouze jednou, a to asi před 18 měsíci". Tématem byl podle něj "vesmír". (Podobně neoblomný je i Bremmer, který na sociální síti napsal, že Musk "mi řekl, že mluvil s [P]utinem a [K]remlinem přímo o [U]krajině."

Ruské síly ztrácejí půdu pod nohama na jihu Ukrajiny a přišly o obrovské území na východě Ukrajiny, když se tlačí do oblastí, které Rusko prohlásilo za anektované, což mezi odborníky na kontrolu zbrojení vyvolává obavy, zda Putin a jeho nejvyšší poradci neuvažují o útoku atomovou zbraní ze svého rozsáhlého arzenálu ve snaze zastavit své ztráty.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články