Autor: Adam Spáčil

Elon Musk chce změnit způsob financování svého převzetí Twitteru, aby bylo méně rizikové a on byl přímo zodpovědný za menší část z něj

Elon Musk se pokouší restrukturalizovat způsob financování svého převzetí Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů, aby eliminoval potřebu maržového úvěru krytého částí jeho akcií Tesly, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Elon Musk se pokouší restrukturalizovat způsob financování svého převzetí Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů, aby eliminoval potřebu maržového úvěru krytého částí jeho akcií Tesly, uvedla ve čtvrtek agentura Bloomberg.

Podle zprávy se Muskovi poradci v čele s Morgan Stanley snaží přimět investory, aby poskytli 6 miliard dolarů v podobě přednostního kapitálového financování. To by pomohlo snížit Muskovu vlastní angažovanost v transakci a snížit riziko v případě, že by akcie Tesly - jeho zástava za maržový úvěr - klesly.

Původně Musk chtěl pro svou nabídku na převzetí připravit úvěr ve výši 12,5 miliardy dolarů, ale kapitálové závazky investorů včetně Larryho Ellisona a Sequoia Capital pomohly snížit tuto částku na polovinu, tedy na 6,25 miliardy dolarů.

Nyní zdroje agentury Bloomberg uvádějí, že šéf Tesly získal závazky na další miliardu dolarů a že by mohl získat ještě další finanční prostředky.

Pokud se mu podaří získat dostatek nových peněz na podporu své nabídky, může Musk půjčku na marži úplně zrušit.

Investoři a pozorovatelé se obávali, že případný pokles akcií Tesly by Muska donutil nabídku na Twitter odložit, pokud by dostal výzvu k úhradě marže a byl nucen vložit více vlastní hotovosti. Musk zastavil část svých akcií společnosti vyrábějící elektromobily, aby si zajistil miliardové půjčky od různých bank na uskutečnění transakce, a také 20 miliard dolarů z vlastních peněz.

Podle výpočtů agentury Bloomberg by Musk musel vytáhnout více peněz z vlastní pokladny, pokud by akcie Tesly klesly pod 740 dolarů. Čím více by akcie klesly, tím více vlastních peněz by Musk musel vložit.

Musk v pátek brzy ráno na Twitteru napsal, že jeho nabídka na převzetí společnosti sociálních médií je "pozastavena", a později zopakoval, že je stále odhodlán akvizici uskutečnit.

Dan Ives z Wedbush označil páteční propad akcií Twitteru až o 25 % za "cirkusovou show".

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články