Foto: Unsplash

Elon Musk říká, že jeho společnosti včetně SpaceX a Tesly se počítají jako filantropie, a vyvrací nenávist miliardářů.

Miliardář Elon Musk prohlásil, že společnosti, které založil nebo řídí, "jsou filantropií", protože se snaží zlepšit budoucnost lidstva.

Musk to uvedl ve videorozhovoru, který v pondělí zveřejnil Chris Anderson, šéf pořadatele konference TED.

Na otázku Andersona, co si myslí o miliardářské filantropii, Musk odpověděl: "Pokud vám záleží na realitě dobra, a ne na jeho vnímání, je filantropie nesmírně obtížná."

Dodal: "SpaceX, Tesla, Neuralink, The Boring Company jsou filantropie. Pokud říkáte, že filantropie je láska k lidstvu, jsou filantropií."

Ačkoli se filantropie spojuje se štědrými dary velmi bohatých lidí, tento výraz pocházející z řečtiny znamená "láska k lidstvu".

Musk uvedl, že výrobce elektromobilů Tesla "urychluje udržitelnou energetiku", zatímco jeho firma SpaceX, která se zabývá průzkumem vesmíru, se snaží "zajistit dlouhodobé přežití lidstva s více druhy planet".

Mezitím se firma Neuralink, která vyrábí mikročipy na mozek, snaží "pomoci řešit zranění mozku a existenční rizika pomocí umělé inteligence" a firma Boring Company, která se zabývá hloubením tunelů, se "snaží vyřešit dopravu, která je pro většinu lidí peklem, a to je také láska k lidstvu," řekl Musk.

Muskův přístup k filantropii je netradiční. Internetový slovník Merriam-Webster definuje filantropii jako "dobrou vůli k ostatním členům lidského rodu" a explicitněji: "čin nebo dar učiněný nebo poskytnutý pro humanitární účely" nebo "organizace rozdělující nebo podporovaná z prostředků vyčleněných pro humanitární účely".

Filantropie je všeobecně chápána jako druhá z těchto oblastí a je zaměřena zejména na charitativní a neziskové organizace.

Muskovy firmy, ačkoli je prezentuje jako firmy nabízející lidstvu užitečné zboží a služby, jsou výdělečné a pomohly mu stát se nejbohatším člověkem na světě s odhadovaným majetkem 251 miliard dolarů podle Bloomberg Billionaires Index.

Není to poprvé, co Musk naznačil, že si myslí, že přímý dar je ztráta času.

V rozhovoru s generálním ředitelem Axel Springer Mathiasem Döpfnerem minulý měsíc řekl: "Pokud vám záleží na tom, abyste skutečně konali dobro, a ne na tom, abyste dobro vnímali, pak je velmi těžké efektivně rozdávat peníze. Mně záleží na realitě. Vnímání ať jde k čertu.

V roce 2021 Musk také zpochybnil tvrzení ředitele Světového potravinového programu OSN, že jednorázový dar miliardářů ve výši 6 miliard dolarů by mohl zmírnit celosvětový hlad. Musk řekl, že pokud OSN dokáže své výpočty, prodá akcie Tesly "a udělá to".

Podle údajů zveřejněných v únoru u americké komise pro cenné papíry Musk v listopadu daroval více než 5 milionů akcií Tesly na charitu. V podání nebylo uvedeno, které, ale bylo uvedeno, že se na transakcích podílel svěřenský fond.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Podobné články