Autor: Martin Beneš

Elon Musk se chlubí tím, že se z Tesly stane největší společnost na světě. Nebo možná ne.

Generální ředitel Tesly, Elon Musk, v pátek na Twitteru vyjádřil svůj názor o tom, že se z jeho společnosti stane ta největší na světě. V tomto článku se dozvíte, jak daleko od tohoto milníku Tesla je, a co jí k němu nejspíše dovede.

Obrázek: pixabay.com

Elon Musk se na Twitteru vyjádřil o své společnosti na výrobu elektrických vozidel, Tesle.

„Myslím si, že je zde větší než 0% šance na to, že se z Tesly stane ta největší společnost,“ tweetoval generální ředitel v pátek. Odkazoval tím na potenciál samořídícího softwaru jeho společnosti na vytvoření nové hodnoty na akciovém trhu „přibližně během několika měsíců.“

Později Musk tento tweet odstranil. Tesla (TSLA) neodpověděla okamžitě na žádost o komentář.

Musk se v minulosti dostal kvůli jeho tweetům do spousty problémů. V roce 2018 tweetoval, že zajistil financování potřebné k tomu, aby se z Tesly stala soukromá společnost. Tento komentář nakonec vedl k tomu, že Musk a Komise pro cenné papíry sepsali seznam věcí, o kterých mohl a nemohl tweetovat.

Několik z těchto témat vzatých ze soudních plnění z dubna 2019: nové nebo navrhované obchodní linie, které nesouvisí s tehdy existujícími obchodními liniemi; a projekce, prognózy nebo odhady týkající se podnikání společnosti, které nebyly dříve publikovány v oficiálních pokynech pro společnost nebo se liší od dříve publikovaných oficiálních pokynů pro společnost.

Tvrzení o vytváření hodnot není nic nového. Musk mnohokrát veřejně mluvil o potenciálu samořídící technologie. Svůj případ rozvedl až v lednu, kdy se uskutečnil konferenční hovor společnosti o jejích výdělcích.

„A přemýšlet o tom, jak by se dalo ospravedlnit hodnotu společnosti tam, kde je jen … ‚matematikou ze zadní části obálky‘,“ začal Musk. „Plné samořízení lze použít v robotaxi … provoz vozidla se zvyšuje z průměrně 12 hodin týdně na potenciální průměr 60 hodin týdně … takže je to zhruba pětinásobný nárůst užitečnosti.“

Pokud se může vozidlo od Tesly řídit samo, stane se cennějším pro svého vlastníka. Tesla si může účtovat více, nebo může spustit svůj vlastní robotaxi byznys.

A ani páteční tweet nebyl zrovna projekcí. I přesto, spekulace o tom, že by akcie mohly za pár měsíců zvýšit svoji hodnotu na akciového trhu o zhruba 1,5 bilionu dolarů opravdu přitahují pozornost. To je to, co chybí k tomu, aby Tesla překonala Apple (AAPL), v současnosti nejhodnotnější společnost v Americe.

Tržní kapitalizací Applu jsou zhruba 2 biliony dolarů. Tržní limit Tesly je zhruba 600 miliard dolarů, na základě současného počtu akcií v oběhu, bez zahrnování věcí, jako jsou třeba opce na správu akcií, které se v budoucnu pravděpodobně akciemi stanou.

Muskovo načasování se samozřejmě vztahuje na období, kdy se samořídící auta stanou realitou. Tesla toho ještě úplně nedosáhla, ale zavádí a testuje nové verze svého samořídícího softwaru na omezeném počtu vozidel. Přesné datum, kdy bude moci Tesla nabízet plně automatizovaná auta, zatím není známo.

Akcie Tesly v pátek skončily na 3,4 %. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average vzrostly o více než 1 %. Největším faktorem pro Teslu byla pravděpodobně zpráva o tom, že čínský výrobce automobilů NIO (NIO) snížil své nároky na dodávky v prvním čtvrtletí kvůli globálnímu nedostatku automobilových mikročipů. Všechny EV akcie, které Barron’s sleduje, klesly v pátek.

Zdroje: marketwatch.com, pixabay.com

Nejnovější články