Autor: Filip Kejval

Elon Musk má "velmi špatný pocit" z ekonomiky. Tesla propustí 10% zaměstnanců

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk má "velmi špatný pocit" z ekonomiky a potřebuje zrušit asi 10 % pracovních míst ve výrobci elektromobilů, uvedl v e-mailu vedoucím pracovníkům, který viděla agentura Reuters.

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk má "velmi špatný pocit" z ekonomiky a potřebuje zrušit asi 10 % pracovních míst ve výrobci elektromobilů, uvedl v e-mailu vedoucím pracovníkům, který viděla agentura Reuters.

Zpráva odeslaná ve čtvrtek a nazvaná "pozastavte veškeré najímání zaměstnanců po celém světě" přišla dva dny poté, co miliardář vyzval zaměstnance, aby se vrátili na pracoviště nebo odešli, a přidává se k rostoucímu počtu varování podnikatelů před riziky recese.

Podle výroční zprávy pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) zaměstnávala Tesla na konci roku 2021 ve společnosti a jejích dceřiných společnostech téměř 100 000 lidí.

Akcie společnosti Tesla v pátek před zahájením obchodování na americkém trhu klesly o téměř 3 % a její akcie kótované na frankfurtské burze se po zprávě agentury Reuters propadly o 3,6 %. Futures na americký Nasdaq se dostaly do záporných hodnot a obchodovaly se o 0,6 % níže.

Musk v posledních týdnech varoval před rizikem recese, ale jeho e-mail, v němž nařídil zmrazení náboru a snížení počtu zaměstnanců, byl nejpřímějším a nejznámějším sdělením tohoto druhu od šéfa automobilky.

Poptávka po automobilech Tesla a dalších elektromobilech je zatím silná a mnoho tradičních ukazatelů poklesu - včetně rostoucích zásob prodejců a pobídek ve Spojených státech se neprojevilo.

"Muskův špatný pocit sdílí mnoho lidí," řekl Carsten Brzeski, globální vedoucí makroekonomického výzkumu nizozemské banky ING. "Nehovoříme však o globální recesi. Ke konci roku očekáváme ochlazení světové ekonomiky. Spojené státy se ochladí, zatímco Čína a Evropa se zotavovat nebudou."

Muskovy chmurné vyhlídky se shodují s nedávnými komentáři vedoucích pracovníků, včetně generálního ředitele JPMorgan Chase Jamieho Dimona a prezidenta Goldman Sachs Johna Waldrona.

Dimon tento týden řekl, že "hurikán se blíží přímo k nám".

Inflace ve Spojených státech se pohybuje na čtyřicetiletých maximech a způsobuje skokové zvýšení životních nákladů Američanů, zatímco Federální rezervní systém stojí před obtížným úkolem snížit poptávku natolik, aby inflaci omezil a zároveň nezpůsobil recesi.

Musk, podle časopisu Forbes nejbohatší člověk na světě, v krátkém e-mailu, který viděla agentura Reuters, důvody svého "velmi špatného pocitu" z ekonomického výhledu blíže nespecifikoval.

Analytik společnosti Wedbush Securities Daniel Ives ve svém tweetu uvedl, že se zdá, že Musk a Tesla se "snaží předběhnout pomalejší náběh dodávek v tomto roce a zachovat si marže před zpomalením ekonomiky".

Před Muskovým varováním měla Tesla na LinkedIn asi 5 000 pracovních nabídek od prodejců v Tokiu přes inženýry v nové berlínské gigafactory až po vědce zabývající se deep learningem v Palo Altu. Na 9. června naplánovala na svém kanálu WeChat online náborovou akci v Šanghaji.

Muskův požadavek, aby se zaměstnanci vrátili do kanceláří, se již setkal s odporem v Německu.

"Každý zaměstnanec společnosti Tesla musí strávit v kanceláři minimálně 40 hodin týdně," napsal Musk ve svém úterním e-mailu. "Pokud se nedostavíte, budeme předpokládat, že jste rezignovali."

Musk se v nedávných komentářích opakovaně zmiňoval o riziku recese.

V polovině května Musk na dálku vystoupil na konferenci v Miami Beach a řekl: "Myslím, že se pravděpodobně nacházíme v recesi a ta se bude zhoršovat." Dodal: "Pravděpodobně to bude těžké po dobu, já nevím, rok, možná 12 až 18 měsíců, což je obvykle doba, kterou trvá, než dojde ke korekci."

Koncem května Musk na dotaz uživatele Twitteru, zda se ekonomika blíží recesi, odpověděl: "Ano, ale ve skutečnosti je to dobře. Příliš dlouho pršely peníze na hlupáky. K některým bankrotům musí dojít."

Musk se ve čtvrtek na Twitteru pustil do sporu s australským technologickým miliardářem a spoluzakladatelem společnosti Atlassian Plc Scottem Farquharem, který se směrnici o návratu do kanceláře vysmál jako "něčemu z 50. let".

"(Musk) ví, že existuje určité procento pracovníků, kteří se prostě nevrátí," což by podle něj bylo levnější, protože by nebylo potřeba odstupné.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články