Autor: Filip Kejval

Elon Musk se naváží do železné kontroly Marka Zuckerberga nad Metou

Elon Musk ve čtvrtečním rozhovoru odmítl trvalou kontrolu Marka Zuckerberga nad společností Meta.

Elon Musk ve čtvrtečním rozhovoru odmítl trvalou kontrolu Marka Zuckerberga nad společností Meta.

Musk byl během rozhovoru na konferenci TED ve Vancouveru v Britské Kolumbii dotázán na svou nedávnou nabídku na koupi Twitteru. Tazatel Chris Anderson se Muska zeptal, zda jeho postavení nejbohatšího muže a jednoho z nejvlivnějších lidí na platformě nemůže představovat střet zájmů.

Musk využil této příležitosti, aby se do Zuckerberga pustil.

"Co se týče vlastnictví médií, mám na mysli to, že Mark Zuckerberg vlastní Facebook, Instagram a WhatsApp a že díky struktuře vlastnictví akcií bude tyto subjekty stále ovládat 14. Mark Zuckerberg," řekl Musk.

"Doslova," dodal Musk za smíchu publika. "To na Twitteru mít nebudeme."

Muskovo prohlášení může odkazovat na budoucí dlouhou linii Zuckerbergových potomků nebo může být odkazem na krále Ludvíka XIV, který vládl Francii více než 72 let a je znám jako nejdéle vládnoucí panovník.

Generální ředitel společnosti Tesla také narážel na Zuckerbergovu pevnou pozici ve společnosti Meta, která je mateřskou společností Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Zakladatel Facebooku drží 55 % akcií společnosti s hlasovacím právem - což znamená, že Zuckerberg má v podstatě úplnou moc veta nad ostatními akcionáři, pokud jde o budoucnost společnosti. Společnost má dvoutřídní strukturu akcií, která Zuckerbergovi, vybraným výkonným manažerům a ředitelům poskytuje nadpoloviční hlasovací právo, neboť jedna jejich akcie odpovídá 10 hlasům, zatímco ostatní akcionáři mají na jednu akcii pouze jeden hlas.

Tesla nemá dvoutřídní strukturu akcií, ale Musk má přesto značný vliv. Se 17% podílem je největším individuálním akcionářem výrobce elektromobilů. Musk sice nemá nad společností takovou kontrolu jako Zuckerberg v případě společnosti Meta, ale Tesla má pravidla pro hlasování nadpoloviční většinou, která vyžadují souhlas dvou třetin akcií pro přijetí významných změn, což Muskovi poskytuje určitou úroveň práva veta.

Pokud by Musk Twitter úspěšně koupil, uvedl, že by společnost strukturoval tak, aby nevznikl dojem střetu zájmů, včetně zpřístupnění kódu platformy veřejnosti.

Musk uvedl, že jeho nabídka na koupi Twitteru "není způsob, jak vydělat peníze", ale snaha chránit svobodu projevu. Generální ředitel společnosti Tesla se také vyjádřil, že nesouhlasí s tím, jak Meta postupuje v oblasti moderování. Společnost provozující sociální média čelila tlaku z obou stran kvůli svému postupu v souvislosti s dezinformacemi COVID-19 a také kvůli obléhání Kapitolu. Zdá se, že Musk věří, že se mýlí na straně povolení šíření informací, pokud jsou legální v zemích, kde platforma působí.

"Neříkám, že znám všechny odpovědi, ale myslím si, že bychom se měli jen velmi zdráhat věci mazat," řekl Musk. "A s trvalými zákazy buďte prostě velmi opatrní. Časové limity jsou podle mě lepší než trvalé zákazy."

Musk a Zuckerberg jsou dlouhodobě ve sporu. V roce 2016 vydal Zuckerberg veřejné prohlášení, že je "hluboce zklamán" společností SpaceX poté, co jedna z jejích raket zničila satelit Facebooku. Musk prohlásil, že z Facebooku má "husí kůži". Naposledy Musk kritizoval Facebook za to, jak se vypořádal s obléháním Kapitolu 6. ledna 2021.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články