EU navrhuje v pátém kole sankcí zákaz dovozu ruského uhlí, ale nezmínila se o zemním plynu

Evropská unie v pátém kole sankcí proti Rusku navrhuje zákaz dovozu ruského uhlí a zvažuje omezení dovozu ropy, ale zemní plyn obchodní blok vynechal.

Evropská unie v pátém kole sankcí proti Rusku navrhuje zákaz dovozu ruského uhlí a zvažuje omezení dovozu ropy, ale zemní plyn na seznamu není.

Von de Leyenová to oznámila v souvislosti se zprávami o ruských zvěrstvech na Ukrajině. O víkendu Ukrajina obvinila ruské síly ze zabití 300 civilistů na kyjevském předměstí Bucha.

"Rusko vede krutou a bezohlednou válku nejen proti statečným ukrajinským vojákům, ale také proti civilnímu obyvatelstvu," uvedla ve čtvrtek ve svém prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "V tomto kritickém okamžiku je důležité udržet maximální tlak na Putina a ruskou vládu."

Zákaz dovozu ruského uhlí do EU by Rusko stál 4 miliardy eur ročně, uvedla von der Leyenová. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) bylo Rusko v roce 2020 třetím největším vývozcem uhlí na světě.

EU rovněž pracuje na sankcích proti dovozu ruské ropy, uvedla von der Leyenová. O zemním plynu se nezmínila.

Důvodem, proč Evropská komise navrhla zakázat ruské uhlí, a nikoli ropu nebo plyn, "je pravděpodobně to, že je nejsnáze nahraditelné", řekla deníku Washington Post Simone Tagliapietra, vedoucí pracovnice bruselského think tanku Bruegel.

Podle Eurostatu, statistického úřadu EU, dovážela EU v roce 2020 přibližně polovinu uhlí z Ruska. Evropa však při výrobě elektřiny přechází od uhlí k čistšímu zemnímu plynu. Podle Eurostatu se jaderná energie a pevná fosilní paliva - například uhlí - podílely v roce 2019 na energetickém mixu EU 13 %, zatímco zemní plyn 22 %. Ropné produkty, včetně ropy, tvořily 36 % energetického mixu.

Evropské ceny uhlí na základě zpráv o možných sankcích vzrostly, přičemž regionální futures kontrakty na rotterdamské uhlí v úterý uzavřely o 11 % výše.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články