EU plánuje devítiměsíční platnost očkovacích pasů Covid

Evropská unie uvažuje nad zavedením devítiměsíční lhůty platnosti svých pasů s vakcínou Covid-19, které turistům umožňují určitou svobodu v cestování v době, kdy pandemie koronaviru zuří naplno.

Evropská unie uvažuje nad zavedením devítiměsíční lhůty platnosti svých pasů s vakcínou Covid-19, které turistům umožňují určitou svobodu v cestování v době, kdy pandemie koronaviru zuří naplno.

Výkonný orgán EU, Evropská komise, navrhla ve čtvrtek, aby byl digitální certifikát EU Covid aktualizován. Lidé, kteří vlastní tento dokument, umožňuje snadněji cestovat během pandemie tím, že se uvádí jejich očkovací status, zda se nedávno zotavili z nákazy nebo zda byli nedávno testováni negativně. Nyní se uvažuje o tom, že tento dokument bude mít platnost devět měsíců po podání první sady vakcíny. Například tedy po druhé očkovací dávce Pfizer-BionTech nebo po jedné dávce vakcíny Johnson & Johnson. Myšlenkou je, že jak imunita slábne, tak platnost očkovacího pasu vyprší. 

Toto oznámení se zatím nezabývá posilovacími injekcemi. Evropská komise uvedla, "lze očekávat, že ochrana z posilovacího očkování bude trvat déle než ochrana vyplývající z primární očkovací série." 

Za několik týdnů by mohlo být oznámeno nové datum ukončení platnosti které by zahrnovalo doporučení pro posilovací dávku očkování. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemoci ve středu navrhlo, aby se všichni dospělí nechali přeočkovat posilovacími dávkami vakcín, přičemž přednost by měli mít lidé starší 40 let. 

"Je zřejmé, že pandemie ještě neskočila, " řekl evropský komisař Didier Reynders. Podle něj je potřeba aby "pravidla pro cestování zohledňovala tuto nestabilní situaci." 

Mnoho evropských zemí se stále potýká s vysokým počtem nakažených Covidem, zejména se jedná o země, kde je nízká míra proočkovanosti. Míra proočkovanosti EU je 67%, maskuje to rozdíly mezi zeměmi, například v Portugalsku je naočkovaných 88% obyvatel, v ostatních zemích se lidé k očkování staví zdrženlivěji. 

Čtvrteční oznámení přichází v době, kdy počátkem týdne WHO varovala, že do března roku 2022 může být počet úmrtí z důvodu nákazy koronavirem v EU více než 2 miliony. Také označila nedávný nárůst případů za "velmi závažný". Různé evropské země v posledních týdnech oznámily opatření, které mají zamezit rostoucímu počtu případů. Země jako Rakousko a Česká republika přijaly jedny z nejpřísnějších opatření. 

Čtvrteční návrh musí před schválení ratifikovat všech 27 členských států Evropské Unie. Součástí je také návrh, aby děti do 6 let byly vyňaty z jakýchkoli cestovních omezení. Také by měly být vyňaty děti mezi 6-12 lety, pokud ale nepocházejí ze země s vysokou mírou nákazy. Na děti starší 12 let by se pravidla vztahovaly stejně jako na dospělé osoby. 

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

 

Nejnovější články