EU podepíše novou dohodu o plynu, protože rostou obavy z přerušení dodávek z Ruska

LONDÝN - Evropská unie podepíše novou dohodu o dodávkách plynu s Ázerbájdžánem, protože úředníci se snaží zajistit budoucí dodávky kvůli rostoucím obavám z přerušení dodávek z Ruska.

LONDÝN - Evropská unie podepíše novou dohodu o dodávkách plynu s Ázerbájdžánem, protože úředníci se snaží zajistit budoucí dodávky kvůli rostoucím obavám z přerušení dodávek z Ruska.

Evropští představitelé se připravují na možné úplné zastavení dodávek plynu z Ruska v důsledku invaze Moskvy na Ukrajinu. Rusko bylo po několik let nejdůležitějším zdrojem zemního plynu pro Evropu, ale Brusel nyní důrazně usiluje o zvrácení tohoto stavu.

Rusko popírá, že by plyn používalo jako zbraň proti Západu, nicméně jeho dodávky se v posledních týdnech snížily o více než 60 %. Navíc odstavení plynovodu Nord Stream 1, který je klíčovým tranzitním bodem ruského plynu do Německa a dalších zemí, kvůli údržbě zvýšilo obavy, že by Moskva mohla dodávky plynu do bloku úplně ukončit.

"Můžete očekávat závazek k výraznému zvýšení objemu v nadcházejících letech," řekl v pondělí televizi CNBC o nové dohodě s Ázerbájdžánem jeden z představitelů EU, který je s touto dohodou obeznámen a který si nepřál být jmenován, protože rozhovory stále probíhají.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a evropský šéf pro energetiku Kadri Simson navštíví v pondělí Ázerbájdžán, aby dohodu dokončili. Von der Leyenová má dnes odpoledne vystoupit na tiskové konferenci spolu s prezidentem země Ilhamem Alijevem.

"Vzhledem k pokračujícímu zbrojení Ruska v oblasti dodávek energie je diverzifikace našeho dovozu energie pro EU nejvyšší prioritou," uvedla Evropská komise v pátečním prohlášení před cestou.

Ázerbájdžán, který sousedí s Gruzií, Tureckem, Arménií, Ruskem, Íránem a Kaspickým mořem, začal koncem roku 2020 vyvážet zemní plyn do Evropy prostřednictvím Transjadranského plynovodu. Ázerbájdžán tehdy uvedl, že plánuje posílat do Evropy 10 miliard metrů krychlových plynu ročně, především do Itálie, ale také do Řecka a Bulharska.

Mezinárodní energetická agentura v březnu uvedla, že Ázerbájdžán by mohl hrát určitou roli, když se Evropa snaží snížit dovoz plynu z Ruska.

Někteří analytici však zpochybňují spolehlivost Ázerbájdžánu jako dodavatele.

"Je třeba vzít v úvahu, že trasa ázerbájdžánského plynu do Evropy prochází ruskou sférou vlivu," uvedl v květnu na svém blogu Gubad Ibadoghlu, vedoucí hostující pracovník univerzity LSE.

Evropa však závodí s časem, aby snížila svou závislost na Rusku. Celkem 12 zemí EU bylo dosud přímo postiženo omezením ruského vývozu plynu a některé další země již z Moskvy žádný plyn nedostávají.

"Nelze vyloučit další rozhodnutí Ruska o svévolném odříznutí zemí nebo společností. Od počátku ruské invaze na Ukrajinu víme, že je možné velmi vážné narušení, a nyní se zdá, že je to pravděpodobné," řekl Simson z Evropské komise na tiskové konferenci koncem června.

Snaha Evropy hledat alternativy k ruským uhlovodíkům je doprovázena dalším varováním: je čas šetřit energií.

Očekává se, že Evropská komise, výkonný orgán EU, ve středu představí několik doporučení pro podniky, jak snížit spotřebu energie. Cílem plánu je zvýšit povědomí o tom, že v případě omezení dodávek plynu může být zima v regionu náročná.

"Brzy přijdeme s plánem, v němž aktualizujeme naši práci na možných scénářích, prozkoumáme způsoby, jak aktivně šetřit energií, a poskytneme pokyny ke snížení poptávky v průmyslu," uvedl Simson minulý týden na Twitteru.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články