Autor: Adam Spáčil

EU se dohodla na přelomovém zákoně, který má donutit velké technologické firmy řešit nelegální obsah

Evropská unie se v sobotu dohodla na nových digitálních předpisech, které donutí technologické giganty, jako jsou Google a Meta, důrazněji hlídat nelegální obsah na svých platformách, jinak jim hrozí pokuty v řádu miliard dolarů.

Evropská unie se v sobotu dohodla na nových digitálních předpisech, které donutí technologické giganty, jako jsou Google a Meta, důrazněji hlídat nelegální obsah na svých platformách, jinak jim hrozí pokuty v řádu miliard dolarů.

Evropský parlament a členské státy EU dosáhly dohody o Aktu o digitálních službách, přelomovém právním předpisu, jehož cílem je řešit nelegální a škodlivý obsah tím, že platformy přiměje k jeho rychlému odstranění.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vydala prohlášení, v němž zákon označila za "historický". "DSA zmodernizuje základní pravidla pro všechny online služby v EU," uvedla von der Leyenová. "Zajistí, že online prostředí zůstane bezpečným prostorem, který chrání svobodu projevu a příležitosti pro digitální podniky. V praxi uvádí v platnost zásadu, že co je nezákonné offline, mělo by být nezákonné i online. Čím větší velikost, tím větší odpovědnost online platforem."

Klíčová část legislativy by měla omezit způsob, jakým digitální giganti cílí na uživatele online reklamy. DSA by účinně zabránila platformám cílit na uživatele pomocí algoritmů využívajících údaje založené na jejich pohlaví, rase nebo náboženství. Zakázáno bude rovněž cílení reklam na děti.

Zakázány budou také takzvané temné vzory - klamavé taktiky, jejichž cílem je přimět lidi k nákupu určitých produktů a služeb.

Technologické společnosti budou muset zavést nové postupy, jejichž cílem bude odstranit nezákonný materiál, jako jsou nenávistné projevy, podněcování k terorismu a sexuální zneužívání dětí. Elektronická obchodní místa, jako je Amazon, musí podle nových pravidel rovněž zabránit prodeji nelegálního zboží.

Nedodržení pravidel může vést k pokutám až do výše 6 % celosvětových ročních příjmů společností. Pro společnost, jako je Meta, mateřská společnost Facebooku, by to mohlo znamenat pokutu až 7 miliard dolarů na základě údajů o tržbách v roce 2021.

DSA je oddělený od zákona o digitálních trzích, který orgány EU schválily minulý měsíc. Za oba hrozí vysoké pokuty. Zatímco však DMA usiluje o omezení tržní síly velkých technologických firem, DSA se snaží zajistit, aby se platformy rychle zbavily toxického obsahu.

Zákon se dotkne stránek s obsahem vytvářeným uživateli, jako jsou Facebook, Instagram, Twitter, YouTube a TikTok.

Brusel se již dlouhou dobu zabývá internetovými giganty kvůli zneužívání hospodářské soutěže a ochrany osobních údajů.

Blok uložil společnosti Google pokuty v celkové výši 8,2 miliardy eur (8,8 miliardy USD) za porušování antimonopolních pravidel a aktivně vyšetřuje společnosti Amazon, Apple a Meta.

V roce 2018 zavedla EU obecné nařízení o ochraně osobních údajů, rozsáhlý soubor pravidel ochrany osobních údajů, jehož cílem je poskytnout spotřebitelům větší kontrolu nad jejich informacemi.

Přichází v době, kdy se politici ve Washingtonu potýkají s otázkou, jak omezit moc velkých technologických společností a přimět je, aby své platformy očistily od škodlivého obsahu. Ve čtvrtek bývalý prezident Barack Obama prohlásil, že technologický průmysl potřebuje regulaci, aby se vypořádal s šířením dezinformací online.

"Technologické platformy příliš dlouho posilovaly dezinformace a extremismus bez jakékoli odpovědnosti," napsala ve čtvrtek na Twitteru bývalá demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová.

"Naléhavě žádám naše transatlantické spojence, aby zákon o digitálních službách dotáhli do konce a podpořili globální demokracii dříve, než bude pozdě."

Není však jasné, jak se EU podaří nová pravidla uplatnit v praxi. Kritici tvrdí, že zavedení těchto opatření způsobí technickou zátěž a vyvolá otázky ohledně toho, jaký projev je či není na internetu přijatelný.

Ve Velké Británii byly nové zákony, které mají bojovat proti nebezpečnému obsahu, silně kritizovány některými zástupci technologického průmyslu - v neposlední řadě velkými technologickými platformami - kvůli vágnímu popisu materiálu, který je "legální, ale škodlivý".

Odpůrci tvrdí, že by to mohlo výrazně omezit svobodu projevu na internetu. Britská vláda ze své strany uvedla, že nebude vyžadovat odstranění žádného legálního svobodného projevu a že "demokraticky důležitý" obsah bude chráněn.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články