Autor: Radka Guzi

EU se dohodla na snížení závislosti na ruském plynu

Snížení závislosti na ruském plynu je velmi diskutovaným tématem na evropské půdě. Touto otázkou se zabývali politici na summitu EU ve Versailles. Cílem bylo právě zodpovězení této otázky, jak Unie sníží svou závislost na ruské energii.

Snížení závislosti na ruském plynu je velmi diskutovaným tématem na evropské půdě. Touto otázkou se zabývali politici na summitu EU ve Versailles. Cílem bylo právě zodpovězení této otázky, jak Unie sníží svou závislost na ruské energii.

Několik zemí v čele s Německem, kteří jsou silně závislé na plynu z Ruska, chtějí nyní nahradit ruský plyn zkapalněným zemním plynem z jiných zemí, jako jsou například Spojené státy.

„Právě teď to chce každý v Evropě. V posledních týdnech máme v Evropě rekordní množství dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG). Poprvé v evropské historii je kapacita terminálů LNG plně obsazena,“ konstatuje Andreas Goldthau, profesor energetiky na univerzitě v Erfurtu.

Ruská válka na Ukrajině a také hrozba zastavení toku plynu do Německa a Evropy znamená, že najednou celá EU mluví o zkapalněném zemním plynu, LNG. Jedná se o zemní plyn, který byl ochlazen na kapalnou formu a stlačen pro přepravu velkými plynovými nádobami. Vyžaduje však také mít speciální přístavní terminály, které mohou přijímat zkapalněný plyn.

„Rozhodli jsme se rychle postavit dva terminály LNG zkapalněného plynu ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz tři dny poté, co Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu a setkalo se s potleskem v německém Bundestagu.

Otázka zní, jestli bude EU flexibilní a dostatečně rychlá ve svém konání.

Evropská komise nyní chce, aby členské státy nakoupily velké množství LNG na příští zimu, aby tak snížily svou závislost na ruském plynu. Cílem je 50 miliard metrů krychlových, což odpovídá polovině roční produkce v USA nebo jedné desetině světového trhu s LNG.

Profesor energetiky Andreas Goldthau však pochybuje, že se EU tak velké závislosti zbaví tak rychle, přinejmenším za cenu, kterou jsou země připraveny zaplatit. Ale pokud začnete považovat LNG za "energii svobody", kterou někteří začali nazývat LNG, je možné, že cenová citlivost klesne.

„Energie svobody může znít jako podivný koncept, ale vyjadřuje, že jde o národní bezpečnost a o svobodu země. Když přesunete energetickou otázku z obchodních otázek na bezpečnostní otázky, můžete udělat mnohem více, máte více zdrojů a více možných opatření. Dodávky plynu a energie se stávají bezpečnostní politikou,“ vysvětluje profesor Goldthau.

Cena bude u občanů rozhodující

Nezávislost je ušlechtilá myšlenka, ovšem na straně druhé je cena, kterou to bude stát. Po pádu některých energetických společností jsou zejména Češi velmi citliví na tuto problematiku a je zcela jasné, že se bude jednat o významná politická rozhodnutí, která budou mít přímý dopad na peněženky běžných občanů.

Otázky, které se nabízejí tak zní: „Jak daleko jsme ochotni zajít? Kolik jsme ochotni za nezávislost zaplatit?“

 

Zdroje:

svt.se

freepik.com

Nejnovější články