EU se snaží omezit odběr ruské ropy, ale stále jí kupuje více než kdokoli jiný

Přes slib, že se odprostí od ruské energie, zůstala Evropská unie v září největším dovozcem ruských fosilních paliv, jak vyplývá ze zprávy Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA), která byla zveřejněna 4.

Přes slib, že se odprostí od ruské energie, zůstala Evropská unie v září největším dovozcem ruských fosilních paliv, jak vyplývá ze zprávy Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA), která byla zveřejněna 4. října.

Od začátku války na Ukrajině do konce září utratila EU za dovoz ruských fosilních paliv více než 100 miliard eur, tedy 97 miliard dolarů, uvádí zpráva. A to i přes pokles dovozu ruských fosilních paliv do EU, který se od srpna do konce září snížil o 14 % a od března do konce září o 50 %, píše CREA ve své zprávě.

Čína je druhým největším odběratelem ruské ropy hned za EU.

Zásluhu na tomto poklesu má částečně i snížení dodávek zemního plynu poté, co Gazprom zastavil dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1. EU také od srpna zakázala dovoz uhlí. Cílem tohoto kroku je snížit příjmy Ruska z energetických zdrojů, z nichž je financována válka na Ukrajině. Energetika je klíčovým pilířem ruské ekonomiky a tvoří více než pětinu jejího HDP.

Část ztraceného podílu EU na ruském trhu přebírají další země. Rozvíjející se trhy Indie, Číny, Turecka a Malajsie odebírají ruské pohonné hmoty, přičemž jejich dovoz od začátku války na Ukrajině výrazně vzrostl, dodala CREA.

Ačkoli objem ruského vývozu fosilních paliv od začátku války poklesl přibližně o třetinu, vysoké ceny energií podporují kremelskou pokladnu.

"Rostoucí ceny fosilních paliv znamenají, že současné příjmy Ruska jsou daleko vyšší než v předchozích letech, a to navzdory snížení objemu letošního vývozu," napsala CREA v srpnové zprávě.

Futures na ropu od začátku roku vzrostly přibližně o 20 %. Referenční evropské futures kontrakty na zemní plyn se za stejné období více než zdvojnásobily.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články