Autor: Adam Spáčil

Evropa nemá nedostatek pracovních sil jako USA. Jde o různé způsoby, jak vlády platily lidem, aby nepracovali

Američtí pracovníci se do práce vracejí pomaleji než jejich sousedé za oceánem. Možná je to proto, že je propuštění na začátku pandemie přimělo přehodnotit práci a život vůbec.

Američtí pracovníci se do práce vracejí pomaleji než jejich sousedé za oceánem.

Možná je to proto, že je propuštění na začátku pandemie přimělo přehodnotit práci a život vůbec. Na druhou stranu evropští pracovníci byli obvykle jen dočasně vyřazeni z práce nebo dostávali státem dotovaný příjem a přitom si zachovali práci.

Tým Neila Shearinga ze společnosti Capital Economics ve své zprávě z 1. února porovnává, jak si USA a EU vedly v oblasti oživení zaměstnanosti.

Upozorňují na systémový faktor, který mohl přispět k tomu, že zaměstnanost zůstala pod úrovní před pandemií: USA se rozhodly dát pracovníkům při propouštění hodně peněz. Výsledek se může projevit v současné situaci v oblasti zaměstnanosti, kdy si pracovníci rozmýšlejí, co od práce chtějí a zda se vůbec chtějí vrátit.

V Evropě se vlády rozhodly propustit zaměstnance nebo použít dotace k doplnění příjmů, řekl Shearing. "To udržovalo pracovníky v pracovním poměru a pomáhalo tak zachovat celkovou zaměstnanost," píše. V Evropě se zaměstnanost oproti stavu před pandemií "v podstatě nezměnila".

To však rozhodně neplatí pro USA, kde na počátku pandemie přišly o práci miliony pracovníků a nezaměstnanost prudce vzrostla. Namísto programů nucené dovolené země zavedla zvýšené dávky v nezaměstnanosti a rozesílala pracovníkům přímou pomoc. Statistický úřad práce zjistil, že v prosinci 2021 přibylo v zemi pouze 199 000 nových pracovních míst. V listopadu, posledním měsíci, za který BLS zveřejnil údaje, ukončilo práci 4,3 milionu pracovníků. Shearing uvedl, že zaměstnanost v USA je o 2 % nižší než před pandemií.

"Výsledkem je mnohem větší rozkolísanost amerického trhu práce, kdy zaměstnanost na počátku dále klesá a poté se zotavuje jen částečně, protože firmy mají problém najít volné pracovníky," píše Shearing.

Někteří propuštění Američané již dříve pro Insider uvedli, že jim zvýšené dávky v nezaměstnanosti umožnily změnit svůj život, od založení podniku až po návrat do školy. Jsou součástí velkého přehodnocování, které zachvátilo ekonomiku a v němž někteří pracovníci odcházejí, protože život je příliš krátký na práci, která je nebaví.

Jistě, v současné době existuje celá řada důvodů pro nedostatek pracovních sil. Lidé se stále bojí COVID. Skončili s rolemi, kde se cítí přepracovaní a nedostatečně placení. Mzdy jsou příliš nízké. Pravděpodobně se jedná o vývoj, který trvá již několik let, protože systémové faktory, jako je nedostatek péče o děti a špatné odměňování, vybublaly na povrch uprostřed historické pandemie.

Nedávný výzkum ekonomů z MIT, Univerzity v Kolíně nad Rýnem, London School of Economics a Kalifornské univerzity v Berkeley zjistil, že zaměstnanci s nízkými mzdami v Německu podceňují výši svého výdělku jinde. Kdyby pracovníci přesně věděli, kolik by si mohli vydělat, 10 až 17 % nízkopříjmových pracovních míst v Německu by nebylo při současné mzdě životaschopných, protože pracovníci by buď odešli, nebo by požádali o zvýšení mzdy.

"Jedním ze způsobů, jak číst současnou ekonomiku, je to, že si možná mnoho pracovníků, kteří byli zvyklí pracovat za nízkou mzdu, uvědomuje, že existují i jiná pracovní místa - která jsou potenciálně lépe placená," řekl již dříve pro Insider Benjamin Schoefer, ekonom z Kalifornské univerzity v Berkeley a jeden z autorů článku.

Tento dokument se zabývá Německem, ale podle Schoefera existuje mnoho společných rysů mezi americkou a německou ekonomikou, takže "bychom mohli rozumně extrapolovat", že podobné poznatky by se mohly vztahovat na nízkopříjmovou pracovní sílu v USA v normálních časech.

"Spojené státy spoléhaly na pojištění v nezaměstnanosti a na to, že lidé během COVID opustí své původní zaměstnání, takže fluktuace byla možná mnohem větší," řekl Schoefer. "Zatímco v zemích jako Německo během COVID lidé zůstávali ve svém zaměstnání a vláda dotovala mzdy zaměstnavatelů. Takže v USA jste možná zaznamenali mnohem větší fluktuaci a mnohem více reorganizačních experimentů - což by mohlo vysvětlovat, proč je nyní v USA vysoká míra odchodů."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články