Evropské energetické trhy čelí finanční krizi v hodnotě 1 bilionu dolarů

Ruské omezení dodávek zemního plynu do Evropy vyvolalo obavy z "okamžiku Lehman Brothers" pro energetický sektor, ale analytici poukazují na klíčové rozdíly oproti bankrotu, který vyvolal finanční krach v roce 2008.

Ruské omezení dodávek zemního plynu do Evropy vyvolalo obavy z "okamžiku Lehman Brothers" pro energetický sektor, ale analytici poukazují na klíčové rozdíly oproti bankrotu, který vyvolal finanční krach v roce 2008.

Zvýšení cen elektřiny způsobilo, že energetické společnosti, které zajišťují své prodeje na termínových trzích, mají vysoké požadavky na zajištění. Odhady těchto požadavků na marže dosahují 1 bilionu dolarů, což je více, než si jinak zdravé energetické společnosti mohou dovolit.

"Nejsou to základy těchto společností, které jsou chybné," uvedl pro Kristian Ruby, generální tajemník pro energetiku ve společnosti Eurelectric. "Je to prohnilá situace, která byla vyvolána cíleným pokusem o narušení trhu."

Naopak krize rizikových hypoték před téměř dvaceti lety zatížila banky toxickými aktivy. U banky Lehman Brothers to vyvolalo vyhlášení bankrotu poté, co selhaly rozhovory o uspořádání záchrany.

Dnes již některé evropské vlády přistupují k zajištění likvidity pro energetický sektor. A energetické společnosti budou schopny tyto dluhy splatit, protože mají stále miliony platících zákazníků a v nedávné minulosti dosahovaly zisků, řekl Ruby.

"Nebudeme svědky výbuchu bubliny s falešnou hodnotou [jako u Lehman Brothers], ale mohli bychom se dočkat nepříjemných následků, kdy by zdravé společnosti musely zkrachovat, pokud se to nezvládne," řekl.

Přirovnání k Lehman Brothers není přesné, protože povaha krize je jiná, dodal Ruby, i když uznal, že je to užitečný způsob, jak přimět zákonodárce k okamžitým opatřením.

Podniky se potácejí kvůli tomu, že Vladimir Putin záměrně snižuje dodávky a vlády EU musí poskytovat úvěrové linky energetickým společnostem, které se ocitly v kleštích.

"Žádná rozumná společnost nemá šílené množství peněz [na marže], které by mohlo odpovídat Putinově manipulaci s trhem," řekl Ruby.

Tim Gramatovich, investiční ředitel společnosti Gateway Credit Partners, se připojil k názoru Rubyho. Řekl, že nejde o to, že by energetické firmy spekulovaly, ale že jsou to přesto ony, komu zůstane účet, pokud vláda nebude dotovat jejich náklady.

Moment Lehman Brothers by nastal, kdyby vláda dovolila energetické společnosti ukončit činnost, ale to se neděje, dodal.

"Vlády zasáhnou a už to dělají," řekl Gramatovich.

Evropští politici se přesto musí rozhodnout, zda budou dotovat spotřebitele nebo energetické společnosti, poznamenal Gramatovich. A konečný účet ještě není jasný.

"Jsou to monstrózní čísla," řekl. "Nikdo pořádně neví, o kolik peněz jde. V energetických trzích je zakotvena válečná prémie a riziková prémie, ale nikdo toto číslo nezná."

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články